6 نکته کلیدی درخرید سجاده فرش

در هنگام انتخاب و خرید سجاده فرش، 6 عامل بافت سجاده فرش، کیفیت پرزهای سجاده فرش، رنگ سجاده فرش، مساحت مکان مورد استفاده از سجاده فرش و ضمانت نامه و بررسی رفوشدگی و پوسیدگی، از جمله مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل هستند. اما قبل از شروع توضیحاتی در مورد انتخاب سجاده فرش بهتر است توضیحی در مورد دلیل استفاده از سجاده فرش، ارائه شود. عبادت و راز و نیاز با خدا یکی از کارهایی است که روزانه مسلمانان انجام می‌دهند. بعد از ظهور اسلام، مساجد و حسینیه‌ها مکان‌های اصلی برای عبادت و راز و نیاز بندگان در برابر پروردگارشان انتخاب شدند. در سالهای اخیر به دلیل افزایش شغلهای اداری (بیمارستانها، دانشگاهها، موسسات و ...) و تغییر در نحوه زندگی مردم، احداث نمازخانه در تمامی این مراکز به عنوان مکانی آرام و زیبا که یکی از مشخصات عبادتگاه در هر ادیانی است؛ توجه ویژه‌ای شد. فرش در هر محیطی یکی از عوامل اصلی تاثیرگذار در زیبایی و ایجاد فضایی آرام دارد. از همان سال های نخستین ظهور دین مبین اسلام و ادای فریضه واجب نماز، سجاده به عنوان بخشی از زندگی عبادی مسلمانان برای عبادت حضرت حق، جای خویش را در زندگی مسلمانان باز کرد. با رشد صنعت فرش ماشینی در چند سال گذشته، سجاده فرش یا همان فرش سجاده ای نیز برای زیبا سازی اماکان عبادی و مذهبی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. سجاده فرش در محیط مسجد یا حسینیه بسیار تاثیر گذار است به همین علت رعایت نکات کاربردی در انتخاب و خرید سجاده فرش بسیار مهم است.

برای اینکه بتوانید از روی سلیقه و آزادی عمل فرش خود را انتخاب کنید بهتر است هنگامی که بازار خلوت تر است اقدام کنید. این کار به شما این امکان را می‌دهد که حتی المقدور در فرصت مناسب بتوانید از فروشنده خُبره اطلاعات لازم را برای انواع سجاده فرش که مناسب با احتیاج شما، مطابق با بودجه شما و باب سلیقه شما باشد، بدست آورید و طبق این اطلاعات و مشورت با افراد مورد اعتمادتان، سجاده فرش مناسب خود را خریداری کنید. سعی کنید از مؤسساتی فـرش و فرش سجاده ای خریداری کنید که آزادی عمل در انتخاب و نیز امتحان سجاده فرش مورد نظرتان را برای شما بدون هیچگونه الزام خریداری فراهم کند.

بافت سجاده فرش (شانه، تراکم و ...)

اولین و شاید مهمترین نکته‌ای که باید در انتخاب سجاده فرش مورد توجه قرار بگیرد، بافت ‏آن است. برای بررسی چگونگی بافت سجاده فرش بهتر است آن را از قسمت پشت مورد مطالعه قرار ‏دهید چون در پشت سجاده فرش‎ ‎کیفیت بافت مشخص‌تر است. با مطالعه پشت سجاده فرش به ‏بسیاری از نکات آگاهی خواهید یافت که با بررسی رویه فرش امکان آن میسر نیست از قبیل ‏تعداد گره‌‌ها، نحوه تراکم و کوبیدگی پودها، یکنواختی طرح و شمارش دقیق گره‏‏‌ها. برای آگاهی از این خصوصیات در واحد سطح می‌توان از ذره‌بینی که به یک قاب مدرج به واحد های اندازه‌گیری ‏‏(سانتی‌متر – اینچ) متصل شده است کمک گرفت. با این وسیله تعداد گره‌ ها را در ‏عرض و طول یک قاب جداگانه بشمارید و در یکدیگر ضرب نمایید تا تعداد گره‌ های موجود ‏در واحد سطح فرش به دست آید. ولی در این کار نهایت دقت باید اعمال شود چرا که اختلاف ‏شمارش یک و یا دو گره نتایج بسیار غلطی را در محاسبه کلی ارائه خواهد داد. برای صحت ‏بیشتر محاسبه، بهتر است شمارش گره ‌ها را در چند نقطه مختلف سجاده فرش انجام داده و معدل ‏آن ها را ملاک محاسبه قرار دهید (تراکم قسمت‌ های پایین فرش معمولاً بیشتر از قسمت ‏‏‌های بالایی آن است). در مورد‎ ‎بافت سجاده فـرش‎ ‎توجه داشته باشید که پود سجاده فرش‌ های ‏یک پوده هیچگاه به چشم نمی‌خورد و تنها در سجاده فرش‌ های دو پوده و بیشتر است که در پشت سجاده فرش امتداد پودها دیده می‌‌شوند و هرگاه ردیف‌های بافته شده بهتر ‏کوبیده شده باشند پودها کمتر دیده می‌شوند.

کیفیت پرزهای سجاده فرش

دومین نکته ای که در انتخاب و خرید سجاده فرش قابل توجه است بررسی کیفیت پرزهای سجاده فرش است. پرز سجاده فرش باید با دوام، درخشان و منعطف باشد. سجاده فرش‌ های با پرز نرم نسبت به سجاده فرش ‌های با پرز ضخیم دوام کمتری دارند؛ همچنین تمایل بیشتری به جذب گرد و خاک دارند؛ علاوه بر این سجاده فرش ‌های با پرز نرم دیرتر تمیز می ‌شوند.

فیلم مرتبط: از بین بردن پرزهای سجاده فرش

رنگ سجاده فرش

نکته‌ی بعدی که مورد توجه قرار می گیرد مشاهده سجاده فـرش در نور طبیعی و اطمینان از ثبوت رنگ‌ های آن است. سجاده فرش باید از زوایای مختلفرنگ های سجاده فرش و در نور طبیعی مورد بررسی قرار گیرد. رنگ سجاده فرش در جهت خواب آن تیره‌تر از رنگ آن در جهت عکس خواب سجاده فرش به نظر می ‌رسد در نتیجه خطوط طرح درجهت عکس خواب به نحو مشخص‌تری دیده می ‌شود. همچنین باید رنگ آمیزی سجاده فرش در تمام سطح آن یکنواخت باشد مخصوصاً در سجاده فرش‌های کف ساده، نباید دو رنگی و اختلالات رنگ دیده نشود؛ لذا رنگ فرش باید به اندازه کافی غنی و کامل باشد تا قسمت انتهایی پرز با رنگ سطح فـرش اختلاف زیادی نداشته باشد چون این اختلاف نشانه آن است که سجاده فرش با رنگ ‌های جوهری رنگ شده است. با کشیدن پارچه مرطوب روی قسمت ‌های رنگ‌دار مشکوک می ‌توانید از ثبوت رنگ‌ های سجاده فرش اطمینان حاصل کنید.

بررسی رفوشدگی و پوسیدگی

چهارمین نکته‌ای که باید به آن دقت شود بررسی سجاده فرش از لحاظ رفو شدگی و پوسیدگی است. با ملاحظه پشت سجاده فرش قسمت ‌هایی را که بافت ناجور داشته و یا احتمالاً پوسیده و یا رفو شده باشند بهتر می‌ توان تشخیص داد قسمت‌ های رفو شده معمولاً زبرتر و محکم‌تر از دیگر نقاط سجاده فرش است و با کمی دقت علائم سوزن خوردگی را در آن می‌توان مشاهده کرده و به علاوه با تا کردن سجاده فرش در سمت‌های مشکوک به پوسیدگی، صدای خفیف و مخصوص شکستگی احساس خواهد شد. در موقع بررسی پرزهای سجاده فـرش توجه داشته باشید ارتفاع پرز، معیار ظرافت سجاده فرش نیست. برای کنترل کیفیت پرزهای سجاده فرش و چگونگی پرداخت آنها باید پرزها را با دست لمس کرد تا در قسمت‌ های مختلف ارتفاع پرزها به یک اندازه بوده و اثر موج دار در آنها نباشد. یکی از دلایل نامنظم بودن پرزها علاوه بر پرداخت ناجور و نامنظم، شستشوی خشن الیاف فرش است.

مساحت مکان مورد استفاده از سجاده فرش

آخرین نکته‌ای که در انتخاب سجاده فرش باید به آن دقت کرد مساحت مکان مورد نظر (مانند حسینیه و مساجد) برای استفاده از سجاده فرش است. پس برای اینکه فضای مسجد بسیار دلچسب تر و آرامش بخش تر شود انتخاب رنگ و طرح فرش سجاده نیز بسیار تاثیر گذار خواهد بود به همین جهت انتخاب سجاده فرش های شلوغ در مساجد و حسینیه های کوچک کاری اشتباه است زیرا فضا را شلوغ و چشم را ناراحت می کند. رنگ های سبک و زننده نیز آن حالت آرامش را از بین می برد.

ضمانت نامه

آخرین نکته ای که باید هنگام خرید فرش سجاده ای دقت کنید، گرفتن ضمانت نامه‌ای که تمام مشخصات سجاده فرش خریداری شده در آن ثبت شده است. گرفتن ضمانت نامه خیال شما را از خرید محصول با کیفیت راحت می کند چراکه اکثرا کالاهای باکیفیت دارای ضمانت می باشند. همچنین برگه ضمانت نامه برای حمل و نقل، سرقت، خرید و فروش سجاده فرش های بعدی بسیار موثر است.

خرید سجاده فرش از شرکت سجاده فرش سوگند 

از بزرگترین تولید کننده های سجاده فرش , شرکت فرش و سجاده فرش سوگند است که خود تولید کننده سجاده فرش های 500 و 700 شانه است. کیفیت سجاده فرش های این شرکت کیفیت عالی دارند این شرکت توانایی تولید سجاده فرشهای اکرولیک وژن و پلی استر را داراست. به همین دلیل می توانید سجاده فرش هایی با کیفیت های متنوع از این شرکت تولیدی فرش سجاده ای خریداری کنید