رئیس مرکز ملی فرش ایران: ساماندهی صادرات فرش دستباف به کشورهای هدف/ لزوم تولید فرش‌های دستباف، مطابق با سلیقه جهانی و اصالت ایرانی

رئیس مرکز ملی فرش ایران: ساماندهی صادرات فرش دستباف به کشورهای هدف/ لزوم تولید فرش‌های دستباف، مطابق با سلیقه جهانی و اصالت ایرانی

آخرین ویرایش : چهارشنبه 21، اسفند 1398

به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فرش ایران، به نقل از خبرگزاری صنایع، فرح فرناز رافع با اشاره به وضعیت بازار صادرات فرش دستباف، اظهار داشت: در حال حاضر ساماندهی صادرات فرش دستباف به کشورهای هدف به ویژه کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا در اولویت است لذا باید بر اساس سلیقه بازار جهانی شامل طرح و رنگ به این کشورها فرش صادر شود؛ هر چند حفظ برند و هویت ایرانی فرش دستباف از اهمیت زیادی برخوردار است اما به دلیل اینکه در حال حاضر سلیقه مردم دنیا نسبت به گذشته تغییر کرده است، باید برای ماندگاری و حیات فرش ایرانی و صادرات آن، فرش‌هایی با سلیقه آن‌ها و با حفظ اصالت ایرانی تولید شوند.

 لزوم تولید فرش‌های دستباف، مطابق با سلیقه جهانی و اصالت ایرانی

 وی با اشاره به این که یکی از مهم‌ترین چالش‌های مرکز ملی فرش ایران در حال حاضر رونق هرچه بیشتر بازار جهانی است، اظهار داشت:

در صورتی که صنعت فرش کار آمد باشد باعث رونق بازار و تجارت جهانی ایران خواهد شد؛ برای رونق و صادرات فرش دستباف ایرانی ما نمی‌توانیم نقشه‌ها و طرح‌های قدیمی را همچون گذشته وارد بازار جهانی کنیم، بلکه باید به سمت تحول البته با حفظ فرهنگ و هویت ایرانی پیش رویم.

وی در ادامه اضافه کرد: یکی از مواردی که باعث بهبود صنعت فرش می‌شود متعادل سازی صنایع مرتبط و پیشتیبان تولید فرش و همچنین شرایط عرضه و تقاضا است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران گفت: حمایت دولت از سرمایه‌گذاران، عرضه‌کنندگان تخصصی بسیار اهمیت دارد و علاوه بر این ایجاد مرکز جامع تخصصی فرش و زمینه‌سازی برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی نیز به تقویت صنعت تولید فرش ایرانی کمک خواهد کرد.

این مقام مسئول اظهار داشت: علاوه بر این راه‌اندازی مرکز کنترل کیفیت فرش نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که در حال حاضر مرکزی برای کنترل کیفیت نداریم.

عوامل بهبود صنعت تولید فرش 

وی اضافه کرد: افزایش خلاقیت و نوآوری، تقویت ساز و کار حمایت مالی از تولیدکنندگان، تولید دانش مرتبط جهت ارتقای کیفیت و کاهش هزینه‌های وابسته، ایجاد انگیزه و توجه به سلیقه مشتریان جهت افزایش تقاضا، ایجاد فضای برای رقابت سودمند و جهت‌دهی به بازارهای هدف نیز از دیگر عوامل بهبود صنعت تولید فرش است.

وی همچنین بیان کرد: افزایش رضایت مشتریان با ارائه خدمات با کیفیت و افزایش تبلیغات مناسب با رویکرد برندسازی واقعی، اعمال مدیریت هزینه‌ها و به دست آوردن بازارهای جدید و افزایش سهم صادرات در این حوزه از دیگر اقداماتی است که مرکز ملی فرش ایران به دنبال تحقق آن است.

رئیس مرکز ملی فرش ایران در پایان یادآور شد:

در حال حاضر ۳۰۵ هزار نفر از مزایایی قانون بیمه‌های اجتماعی قالی بافان و صنایع دستی شناسه‌دار بهره‌مند می‌شوند که از این تعداد گفته شده ۲۶۵ هزار نفر در حوزه قالی ‌بافی و فرش دستباف و مشاغل مرتبط به آن مشغول به کار هستند.

 به گزارش خبرگزاری صنایع، آمار کل قالی بافان و مشاغل مرتبط به آن در سطح کشور حدود یک و نیم میلیون نفر است که از این تعداد حدود ۸۰۰ هزار نفر از تشکل‌های مرتبط به فرش دستباف کارت شناسایی دریافت کرده‌اند.

منبع: مرکز ملی فرش ایران