ویژگی فرش های ماشینی خوب کدام است ؟

به نظر شما ویژگی های فرش ماشینی خوب کدام است ؟ کدام یک از فرش های ماشینی ترند سال است و بهتر است که ان را خریداری کنیم ؟ کدامیک از فرش های ترند سال بهتر هستند ؟ قبل ترها فرش ماشینی به عنوان نیاز اول هر خانه و کاشانه محسوب می شد اما رفته رفته فرش های ماشینی از نیاز اول هر خانه ایرانی به نیاز سوم و چهارم تبدیل شدند طوری که اگر قبل تر ها برای هر خانه حدود 3 تا 4 تخته فرش ماشینی خریداری می کردند امروزه در بسیاری از خانه ها تنها یک تخته فرش ماشینی پهن می کنند علاوه بر این فرش ماشینی بسیار گران هم شده اند طوری که همین مساله خرید فرش های ماشینی را هم تحت تاثیر قرار داده طوری که هر شخص دنبال این است که فرشی خوب بخرد تا هیچ وقت برای فرش های خود دچار مشکل نشود همین مساله حتی برای خرید سجاده فرش ها هم وجود دارد طوری که اگر سجاده فرش خوب وباکیفیت خریداری کنیم خیال راحتی نسبت به خرید داریم . 

فرش ماشینی خوب کدام است ؟ 

فرش های ماشینی خوب فرش هایی هستند که مشخصات کیفی خوبی داشته باشند و عواملی که تعیین کننده کیفیت هستند در واقع می توانیم بگوییم که همین عوامل کیفی هستند که تعیین می کنند کدام یک از فرش ها بهترند و کدام را بخریم یک سری عوامل تعیین کننده کیفیت فرش هستند که بسیار بارزند و از همه عوامل تعیین کننده کیفی برای تعیین قیمت فرش ماشینی مهم ترند اما برخی دیگر نکات ریزی دارند که تا روی آن ها دقت نکنیم نمی توانیم فرش خوب و با کیفیتی بخریم اما در اصل عوامل تعیین کننده کیفیت فرش کدام اند ؟
1)    شانه و تراکم فرش های ماشینی 
2)    جنس نخ فرش های ماشینی 
3)    جنس پود فرش ماشینی 
4)    هیت ست شدن الیاف فرش ماشینی 
در ادامه کیفیت هر کدام از فرش های ماشینی خوب و با کیفیت را شرح می دهیم . 

 

شانه و تراکم فرش ماشینی : 

 

شانه به تعداد گره های عرضی فرش ماشینی گفته می شود هر چه تعداد گره ها بیشتر باشد فرش متراکم تر خواهد بود تراکم نیز به تعداد گره هایی گفته می شود که در هر متر  از طول فرش های ماشینی وجود دارد در واقع شانه و تراکم فرش های ماشینی با هم در رابطه هستند , اما فرش های چند شانه خوب هستند ؟ فرش های ماشینی که 700 شانه به بالا باشند دستبافت گون می باشند به همین دلیل می توان گفت که فرش های خوبی هستند فرش های 700 شانه 1000 و 1200 و حتی 1500 شانه جزیی از این فرش های ماشینی هستند هر چه فرش متراکم تر باشد کیفیت بهتری دارند و قیمت بالاتری نیز خواهند داشت . 

 

ارتفاع خواب فرش ماشینی : 

 

ارتفاع خواب فرش های ماشینی وابسته به شانه و تراکم فرش ها است هر چه میزان شانه و تراکم فرش های ماشینی بیشتر باشد ارتفاع خواب فرش های ماشینی کمتر است و از ضخامت فرش های ماشینی نیز کمتر می شود به همین دلیل بسیاری به دنبال خرید فرش های ماشینی 700 شانه می روند زیرا ارتفاع خواب مناسب تری دارند و ضخامت مناسبی دارند. 

 

جنس نخ و الیاف فرش ماشینی : 

 

جنس نخ و الیاف فرش های ماشینی مهم ترین عاملی است که تعیین کننده کیفیت فرش های ماشینی می باشد اما فرش های ماشینی بافته شده با کدامیک از الیاف بهترند ؟ امروزه بهترین فرش های ماشینی که در اصطلاح عامیانه به آن ها فرش های تمام نخ نیز گفته می شود فرش هایی هستند که صد در صد اکرولیک هیت ست شده هستند در واقع می توان گفت که این فرش ها عمر و دوام و ماندگاری بالایی دارند و اگر فرش ها تمامی الیافی که برای آن ها وجود دارد صد در صد اکرولیک باشد در واقع می توان گفت در صورت داشتن شانه و تراکم مناسب و همچنین ضخامت کافی تا 20 سال نیز عمر می کنند , اما در این میان فرش های ارزان قیمت تری هم وجود دارند که از جمله آن می توان به فرش های ماشینی بافته شده با الیاف ورژن اشاره کرد اما به شما پیشنهاد می کنیم سراغ فرش های bcf و پلی استر نروید زیرا کیفیت مناسب را ندارند و همچنین عمر و دوام مناسب هم ندارند . 

 

فرش های هیت ست بخرید !!!! 


یکی از مهم ترین دغدغه هایی که برای هر خانه و کاشانه وجود دارد این است که فرش های خانه ها پرز می دهد به همین دلیل اگر به دنبال فرش هایی هستید که اصلا پرز ندهد بهتر است فرش هایی بخرید که صد در صد اکرولیک هیت ست شده باشند در واقع هیت ست شدن به عملیاتی گفته می شود که طی ان با گرمادهی فراوان به الیاف اولیه در فرایند ریسندگی میزان ماندگاری و دوام الیاف بیشتر شده و همچنین از پرزدهی الیاف نیز جلوگیری می شود 

 

فرش ماشینی با چه پودی بهتر است ؟ 

 

یکی از بهترین پود هایی که برای فرش های ماشینی وجود دارد پنبه است که موجب انعطاف پذیری فرش های ماشینی می شود و نحوه تشخیص آن نیز سفید بودن پشت فرش های ماشینی می باشد اما باید توجه داشته باشید که فرش هایی که می خرید حدود 75 درصد پود پنبه داشته باشند و 25 درصد از ان پود جوت داشته باشند چون جوت نیز موجب محکم تر شدن خود فرش ها می شود البته باید بگوییم که هر چه شانه فرش های ماشینی به 1000 و 1200 نزدیک می شود دیگر کمتر از پود های جوت در آن ها استفاده می شود ما به شما پیشنهاد می کنیم که حتی اگر فرش های 500 شانه نیز خریداری می کنید فرش هایی بخرید که صد در صد اکرولیک هیت ست باشند واز پودهای ترکیبی پنبه و جوت استفاده کنید 

 

فرش های سنگین وزن بخرید !!! 

 

یکی دیگر از نکاتی که در خرید فرش های ماشینی باید به آن توجه کنید این است که فرش ها در شانه و تراکم مشخص هر چه وزن بالاتری داشته باشند کیفیت بهتری دارند و عمر آن ها بیشتر بوده و حتی می توان گفت که ضخامت بهتری نیز خواهند داشت. مثلا در مورد فرش های ماشینی 700 شانه سعی کنید فرش هایی بخرید که وزن آن ها در حدود 40 کیلوگرم باشد چون بهترند.