تفاوت سجاده فرش و جانماز مسجدی در چیست ؟

برخی از هیات امنای مساجد از ما سوال می کنند که آیا سجاده فرش برای مسجد خریداری کنیم و یا اینکه خرید جانماز برای مسجد مناسب است ؟ و این که تفاوت بین سجاده فرش و فرش سجاده ای و انواع فرش مسجد با جانماز چیست ؟ آیا فرش نمازی همان جانماز است ؟ حال اگر فرش سجاده ای برای مسجد خریداری کنیم باید چه کیفیتی داشته باشد و اصلا خرید اینترنتی فرش سجاده ای و فرش مسجد درست است ؟ قیمت فرش های نمازی و سجاده فرش های محرابی چقدر است ؟ فرش های تشریفاتی را به عنوان جانماز استفاده کنیم و یا این که حتما بهتر است از فرش های محرابی برای مساجد و حسینیه ها استفاده کنیم . در ادامه در مورد این موضوعات توضیحات بیشتری را ارائه می دهیم .

جانماز

جانماز ها نوعی فرشینه های تکی هستند که برای نماز گزاردن از ان ها استفاده می شود این جانماز ها می توانند جنس های مختلفی داشته باشند برخی از آن ها به صورت پارچه ای هستند که روی آن ها چاپ خورده اند و یا این که گلدوزی شده اند و طرح های زیبایی از محراب مسجد را در خود را جای داده اند . اما جنس جانماز ها می تواند حتی از چرم باشد و برخی دیگر از فرش ماشینی نیز که سجاده تکی داشته باشد می توانند به عنوان جانماز در خانه ها استفاده شوند اما جانماز ها معمولا با وزن کم هستند و قابل حمل می باشند معمولا در هر خانه ایرانی یک جانماز برای هر شخص وجود دارد و یا اینکه کلا یک جانماز وجود دارد که تمامی اعضای خانواده از ان ها استفاده می کنند یکی از بهترین هدیه هایی که در زمان جشن تکلیف می توانیم به فرزندان خود بدهیم این است که جانمازی زیبا به آن ها بدهیم . 

 

سجاده فرش و فرش مسجد

 

سجاده فرش ها و فرش های مسجد بیشتر به صورت رولی بافته می شوند و یا اینکه به صورت فرش های ماشینی هستند که در سایز های بزرگ 6 و 9 و 12 متری هستند به همین دلیل اصلا قابل حمل نیستند  از طرف دیگر جنس آن ها خود از فرش های ماشینی بوده حتی فرش های جانمازی مسجدی که تکی نیز باشند قابل حمل نیستند و نمی توانند به عنوان فرش جانمازی مسافرتی از ان ها استفاده کرد , سجاده فرش ها گاها به صورت تکی نیز بافت و دوخت می شوند اما در همه جا استفاده نمی شوند معمولا از این سجاده های تکی فرشی برای هدیه دادن استفاده می کنند . اما این که به صورت این سجاده فرش ها و جانماز ها را خریداری کنیم سوالی که خیلی از افراد درگیر آن هستند. 

 

خرید جانماز و سجاده فرش از دیجی کالا

 

یکی از راه های خرید فرش های سجاده ای این است که به صورت اینترنتی اقدام به خرید آن ها کنیم یکی از بزرگترین سایت های فروش اینترنتی فرش های ماشینی و هر نوع کالای دیگری در ایران همان سایت مرجع دیجی کالا می باشد اما در سایت دیجی کالا به راحتی می توانیم جانماز خریداری کنیم ولی در صورتی که نیاز به سجاده فرش برای مسجد داشته باشیم باید آن ها را از تولید کننده های فرش سجاده ای خریداری کنیم , زیرا که اولا تشخیص متراژ فرش سجاده ای توسط اولا کروکی مسجد صورت می گیرد که به فروشنده فرش سجاده ای ارسال شده باشد و ثانیا باید با همفکری هیات امنای مسجد با مسئولان فروش فرش سجاده ای صورت گیرد از همین رو خرید فرش سجاده ای نمی تواند به صورت مستقیم اینترنتی صورت گیرد فقط می تواند شناسایی شرکت های تولیدی فرش های سجاده ای از طریق اینترنتی صورت گیرد اما خرید قطعی و مشخص کردن متراژ فرش مسجد حتما باید به صورت تماس تلفنی و ارتباطی بین مدیران شرکت ها و هیات امنای مسجد صورت گیرد . 

 

بهترین کیفیت فرش سجاده ای کدام است؟

 

فرش های سجاده ای برای مسجد و حسینیه می توانند کیفیت های مختلفی از نظر فنی برای بافت سجاده ها داشته باشند مشخصات فنی مساجد اولا وابسته به شانه سجاده فرش است که معمولا سجاده فرش ها با شانه های مختلفی بافته می شوند که از جمله آن به 320 و 440 و 500 و 700 و 1000 می توان اشاره کرد , سجاده فرش های 1000 شانه کلا امروزه استفاده نمی شوند زیرا اولا کاملا نازک هستند و ثانیا قیمت آن ها بسیار زیاد است و فقط برای صادرات می توان از این سجاده فرش ها استفاده کرد , اما سجاده فرش های 500 و 700 شانه در میان فرش های سجاده ای که برای مساجد و حسینیه ها وجود دارد بسیار مناسب است اما در میان سجاده فرش های 500 و 700 شانه , نیز تراکم و جنس فرش های سجاده ای اهمیت بسیار بالایی دارند تراکم سجاده فرش های 700 شانه در صورتی مناسب است و خوب است که حداقل تراکم 2550 داشته باشد و در واقع می توان گفت که 700 شانه واقعی باشند اما جنس نخ نیز در خرید فرش های سجاده ای بسیار مهم اند طوری که اگر فرش سجاده ای خوب و با کیفیت خریداری می کنید بهتر است که صد در صد اکرولیک هیت ست شده باشند تا عمر و دوام و ماندگاری داشته باشند اما تفاوت بین سجاده فرش های 500 شانه  و 700 شانه چیست ؟ 

 

فرق بین سجاده فرش 500 و 700 شانه

 

سجاده فرش 500 شانه , سجاده هایی هستند که در صورتی که اکرولیک باشند ارتفاع خواب بالاتری نسبت به سجاده فرش های 700 شانه دارند و به همین دلیل برای مناطقی که سردسیر هستند مناسب ترند برخی سجاده های 500 شانه , طرح 700 شانه نامیده می شوند زیرا که تراکم آن ها به مانند فرش های ماشینی 700 شانه هستند که در این صورت تراکم 2100 دارند و یا این که با تراکم های 2400 بافته می شوند اما از انجا که شانه کمتری دارند و همچنین وزن فرش های ان ها نیز احیانا کمتر است قیمت مناسب تری دارند و بسیاری امروزه به دنبال خرید فرش های سجاده ای طرح 700 شانه هستند. تا این که سجاده فرش های 700 شانه واقعی خریداری کنند.