کدام سجاده فرش کاشان را بخریم ؟

کاشان به عنوان مهد تولید فرش ماشینی اولین شهری است که اصلا شکل کلی سجاده فرش ها را تولید کرده و آن ها را به معرض فروش در اورد به همین دلیل گاهی با واژگانی به مانند سجاده فرش کاشان و یا فرش مسجد محرابی کاشان روبرو می شویم اما در این نوشته می خواهیم بدانیم که فرش سجاده ای در این شهر بیشتر در کدام قسمت ها تولید شده و هر کدام از سجاده های ماشینی چه ویژگی هایی دارند آیا اصلا برای مساجد خود سجاده فرش بخریم و یا اینکه فرش برای مسجد بخریم بهتر است ؟ قیمت کدام فرش مسجد های ماشینی به نسبت بالاتر است ؟ برای اگاهی از این سوالات در زمینه فرش های سجاده ای و فرش مسجد با ما همراه باشید . 

 

 

فرش سجاده ای کاشان : 

 


همان گونه که می دانیم ایده بافت سجاده فرش به شکل محرابی اولین بار از سجاده های برمال و سجاده های پشمی و پوستی گرفته شد بعد از آن طرح های اسلیمی و منبت کاری و مقرنس کاری های مساجد را طراحان فرش سجاده ای وارد سجاده فرش کردند . طرح فرش های سجاده ای قبل تر ها تنها طرح های ساده بودند اما امروزه طرح ها بسیار تغییر کرده اند طوری که اشکال هندسی که در سجاده های پوستی ابتدایی بود امروزه در فرش های سجاده ای نیز وارد شده اند قبل تر ها روی سجاده ها کلماتی مانند یا هو و یا یا رب نیز دیده می شد اما در سجاده های ماشینی به خاطر اینکه استفاده از این کلمات روی فرشی که پا بخورند مشکل ساز است اصلا روی سجاده فرش از آن ها استفاده نمی شود اما انواع فرش های سجاده ای کاشان را در این نوشته به تفکیک شرح می دهیم 

 

بخوانید : قیمت سجاده متری 

سجاده فرش 320 شانه : 

 


سجاده فرش های ماشینی 320 شانه امروزه به صورت کمتر دیده می شود زیرا که بیشتر فرش های سجاده ای 320 شانه با الیاف BCF بافته می شوند به همین دلیل به ندرت در ایران استفاده می شوند و بیشتر برای صادرات از فرش های ماشینی 320 شانه و یا سجاده فرش های 320 شانه استفاده می شود. باید بگوییم که سجاده فرش ها و فرش های ماشینی 320 شانه تراکم بسیار کمی دارند این سجاده فرش ها به سجاده فرش های ارزان معروف هستند به همین دلیل بسیاری از مردم اصلا به دنبال خرید آن ها نمی روند این سجاده فرش ها اصلا پاخور ندارند و عمر و دوام و پایداری هم ندارند چنانچه می خواهید سجاده فرش های ماشینی دوام داشته باشند بهتر است اصلا به دنبال این سجاده ها نروید . 

 

بخوانید : فرش سجاده ای ارزان

 

سجاده فرش های 440 شانه : 

 


سجاده فرش های 440 شانه نوعی دیگر از سجاده فرش های ماشینی هستند که برای خود دنیای تنوع از نظر تراکم و یا جنس نخ دارند . باید بگوییم که ارتفاع خاب فرش های سجاده ای بسیار بالاست و حدود 13 میل هستند , اما ازنظر تراکم سجاده فرش های 440 شانه از تراکم 700 تا 1000 می توانند داشته باشند که هر چه تراکم آن ها بالاتر باشد می توانیم بگوییم که بهتر و بادوام تر خواهند بود . اما از نظر جنس الیاف سجاده های 440 شانه می توانند با الیاف BCF تولید شوند که این سجاده ها بسیار ارزان اند و از انجا که دوام و ماندگاری ندارند می گوییم که شما آن را خریداری نکنید . اما برخی سجاده های 440 شانه با الیاف پلی استر بافته می شوند برخی مساجد این سجاده فرش ها را خریداری میکنند زیرا که در میان سجاده فرش های ارزان می توان گفت که کیفیت بهتری دارند.بهترین نوع سجاده فرش های 440 شانه , سجاده فرش های اکرولیک هستند که عمر آن ها خوب است علاوه بر اینکه ارتفاع خاب بالا دارند به همین دلیل مرغوب اند اما چیزی که باید بگوییم این است که این سجاده فرش های ماشینی , تراکم کمی دارند به همین دلیل خرید آن ها چنان پیشنهاد نمی شود , پود فرش های سجاده ای 440 شانه نیز جوت می باشد . 

 

 

بخوانید : لیست قیمت فرش مسجدی 1400 

 

 

سجاده فرش های 500 شانه : 

 


نوع دیگری از سجاده فرش های کاشان , سجاده فرش های 500 شانه می باشد ,  دنیای تنوع طرح و کیفیت در سجاده های 500 شانه می باشد زیرا هم از نظر تراکم , هم از نظر نوع نخ و هم دستگاه بافتی کاملا با هم متفاوت اند. طوری که امروزه سجاده فرش های 500 شانه , با الیاف پلی استر و ورژن بافته می شوند که می توان گفت که الیاف ورژن نسبت به الیاف پلی استر بسیار بهتر است . اما اگر به دنبال سجاده فرش قیمت مناسب و کیفیت عالی هستید بهتر است سجاده فرش های صد در صد اکرولیک 500 شانه را خریداری کنید , فرش های سجاده ای 500 شانه با تراکم های مختلفی بافته می شوند که از جمله آن ها می توان به سجاده های 500 شانه تراکم 2100 و 800 و 1000 و 1200 شاره کرد , سجاده های تراکم 800 و 1000 ارتفاع خاب بالاتری دارند و کیفیت مناسب تری دارند به این سجاده فرش های 500 شانه کاشان , سجاده فرش خواب دار گفته می شود. وزن سجاده فرش های 500 شانه صد در صد اکرولیک نسبت به سجاده فرش های 700 و یا حتی 440 شانه نیز بهتر بوده و مناسب تر است . سجاده فرش های 500 شانه با پود جوت بیشتر بافته می شود اما باید بگوییم که سجاده فرش های 500 شانه کاشان فروش فوق العاده ای دارند اما دستبافت گون نیستند . 

 

 

سجاده فرش 700 شانه کاشان : 

 


یکی از بهترین کیفیت ها از فرش های سجاده ای کاشان , سجاده فرش 700 شانه است زیرا که این فرش های سجاده ای اگر با دستگاه های به روز فرش ماشینی بافته شوند می توان گفت که سجاده فرش های دستبافت گون می شود اما فرش های سجاده ای 700 شانه می توانند با الیاف اکرولیک و ورژن و پلی استر بافته شوند بهترین سجاده فرش های 700 شانه همان سجاده هایی هستند که با الیاف صد در صد اکرولیک هیت ست شده بافته شوند و تراکم واقعی آن ها 2550 باشد و با دستگاه واندویل بافته شوند در این صورت فرش سجاده ای کاملا دستبافت گون می باشد اما امروزه سجاده هایی وجود دارند که تراکم واقعی ندارند و حتی دستگاه های ان ها تبدیلی بوده و شانه واقعی نیز ندارند به همین دلیل قیمت آن ها مناسب تر می باشد , به عنوان راهنمایی باید بگوییم اگر سجاده فرش 700 شانه کاشان خریداری می کنید حتما جنس خوب و صد در صد اکرولیک آن را خریداری کنید , به عنوان راهنمایی دیگر باید بگوییم که سجاده فرش های  ماشینی که خریداری می کنید حتما باید صد در صد اکرولیک هیت ست شده باشند تا پرزدهی نداشته باشند زیرا که هیت ست شدن الیاف فرش ماشینی موجب , دوام هر چه بیشترسجاده های ماشینی می گردد 

 

بخوانید  : فرش سجاده ای 700 شانه