سجاده فرش اکرولیک بخریم یا ورژن

به نظر شما سجاده فرش ورژن بخریم یا سجاده فرش اکرولیک؟ امروزه فرش سجاده ای ورژن و یا همان ورجین نسبت به فرش مسجد اکرولیک بسیار ارزان تر است به همین دلیل برخی خریداران فرش مسجدی از ما می پرسند که آیا اگر فرش ورژن بخریم خوب هست یا خیر و یا اینکه عمر آن چقدر است ؟ همان گونه که می دانید دو سه ساله اخیر اولا مساله کرونا همراه با تورم بازار در فرش و سجاده فرش و تمامی محصولات و کالاهای مورد نیاز مردم به وجود امد و از طرف دیگر نیز مساجد در حال حاضر دوباره بازگشایی شده اند به همین دلیل فکر و مشغله ذهنی هیات امنای مسجد نیز به سمت و سوی خرید سجاده فرش و فرش مسجد هم اکنون کشیده شده است اما قیمت فرش های سجاده ای نسبت به قبل به صورت سرسام اوری افزایش داشته طوری که سجاده فرش های خوب و با کیفیت از متر مربعی 200 هزار تومان امروزه به متر مربعی 500 هزار تومان رسیده است , پس با این وجود کدام سجاده فرش را بخریم ؟ 

سجاده فرش

سجاده فرش ها یکی از مهم ترین نیاز ها و ملزومات برای مساجد و حسینیه ها محسوب می شوند زیرا که اولا با استفاده از سجاده فرش در مسجد می توانیم زیبایی و یکپارچگی صفوف و فرش های مسجد را کاملا مشاهده کنیم از طرف دیگر نیز می توان گفت که اگر از سجاده فرش در مسجد استفاده کنیم شست وشو و تمیز کردن مسجد و فرش های آن نیز راحت تر بوده از طرف دیگر حتی در زمان استفاده از سجاده فرش در مسجد تشخیص جهت قبله برای هر شخص نمازگزاری راحت تر می شود. به همین دلیل حتما به هیات امنای مساجد پیشنهاد می کنیم حتما مساجد خود را سجاده فرش کنید یکی از مهم ترین دغدغه ها برای خرید سجاده فرش مساله قیمت آن فرش سجاده ای است و همان طور که می دانید کیفیت تعیین کننده قیمت هر کالایی است از طرف دیگر کیفیت نیز خود از الیاف استفاده شده در فرش مسجدی نشات می گیرد  به همین دلیل در ادامه در مورد الیاف مورد استفاده در سجاده فرش ها با هم به گفت و گو می پردازیم .

الیاف فرش ماشینی وسجاده فرش

امروزه الیاف مختلفی می تواند برای بافت فرش های سجاده ای استفاده شود که در مورد هر کدام از ان ها توضیحاتی را ارائه می دهیم . 

  • الیاف bcf

بی کیفیت ترین الیافی که برای سجاده فرش ها وجود دارد همین الیاف بی سی اف می باشد زیرا که کاملا پلاستیکی هستند قبل تر ها به فرش هایی که با این الیاف بافته می شد به اصطلاح افغانی باف نیز گفته می شد زیرا که بیشتر فرش های بافته شده با الیاف بی سیی اف برای صادرات به افغانستان استفاده می شوند اما عمر فرش های بافته شده با این فرش ها نهایت دو سال است و هیچ ضمانتی شرکت های تولیدی فرش ماشینی نمی توانند روی فرش های بی سی اف داشته باشند به همین دلیل خرید آن را به هیچ وجه به شما پیشنهاد نمی کنیم

  • الیاف پلی استر

یکی دیگر از الیافی که برای فرش های سجاده ای و فرش های ماشینی استفاده می شوند الیاف پلی استر هستند این الیاف درست است که از پلاستیک تهیه شده اند اما نسبت به فرش های bcf کمی دوام بیشتری دارند از طرف دیگر می توان گفت که اگر می خواهید فرش های پلی استر را تشخیص دهید به براقیت بیشتر از حد فرش های بافته شده با این فرش ها دقت کنید اما مشکل مهمی که این فرش ها دارند این است که کمی زبرند و به همین راحتی می توانید آن ها را تشخیص دهید عمر فرش های ماشینی بافته شده با الیاف پلی استر نیز حدود 3 تا 5 سال است به همین دلیل ضمانتی روی کیفیت آن وجود ندارد 

  • الیاف ورژن

یکی دیگر و جدیدترین الیافی که برای بافت فرش های سجاده ای امروزه استفاده می شود همین الیاف ورژن است , این الیاف نیز مانند الیاف پلی استر از الیاف مصنوعی تهیه شده اند اما در مقابل الیاف پلی استر دوام بیشتری دارند و همچنین لطافت آن ها نیز در مقایسه با الیاف پلی استر بیشتر است پرزدهی الیاف ورژن نسبت به پلی استر بسیار کمتر بوده و همچنین باید بگوییم که این الیاف از صنایع پتروشیمی ایرانی تولید می شود و کاملا محصول داخلی می باشد به همین دلیل خرید این فرش ها را به شما پیشنهاد می کنیم جنس نخ نیز از گرانول درجه یک می باشد به همین دلیل خرید آن را به هیات امنایی که می خواهند هزینه کمی برای سجاده فرش داشته باشند پیشنهاد می کنیم . اما الیاف ورژن نیز عمر و دوام آن ها حدود 5 سال است , و باید بگوییم که کلا هیچ گونه ضمانتی ندارند 

  • الیاف اکرولیک

بهترین و با دوام ترین الیاف برای بافت فرش های ماشینی و سجاده فرش ها الیاف اکرولیک هستند که هم در فرش ها استفاده می شوند و هم در لباس , اما نکته ای که در مورد الیاف اکرولیک وجود دارد این است که عمر و دوام این فرش های اکرولیک نسبت به پلی استر بسیار بالاتر است و می توان گفت که ضمانت فرش های اکرولیک چیزی حدود 20 سال است طوری که شرکت های تولیدی فرش های ماشینی فرش های اکرولیکی که تولیدی می کنند خود حدود 60 ماه ضمانت نامه روی آن قرار می دهند , الیاف اکرولیک در کشورهایی مانند تایوان تولید می شوند و الیاف آن در ایران به نخ تولید می شوند . نمره نخ الیاف اکرولیک برخی 18 و برخی 21 می باشد , بهترین آن ها الیافی هستند که هیت ست شده نیز باشند . 

خرید مستقیم سجاده فرش از کارخانه

برخی از ما می پرسند برای خرید سجاده فرش ها چه کنیم ؟ برای خرید فرش های سجاده ای بهتر است به صورت خرید مستقیم و اینترنتی و یا حضوری فرش ماشینی از سایت های فروش انلاین فرش ماشینی اقدام کنیم . فروش اینترنتی فرش ماشینی از سایت فرش سوگند صورت می گیرد .