قیمت هر متر از فرش سجاده ای سوگند چقدر است ؟

یکی از سوالاتی که برای هر هیات امنای مسجد در زمان خرید فرش سجاده ای بوجود می آید این است که قیمت هر متر فرش سجاده ای چقدر است ؟ قیمت عامل وملاک بسیار مهمی در خرید هر نوع کالایی به خصوص در خرید سجاده فرش و فرش ماشینی می باشد , امروزه قیمت انواع فرش های ماشینی و فرش مسجد در حال افزایش است به همین دلیل بسیاری از مساجد زمانی که قصد خرید فرش سجاده ای دارند اولا باید از چندین خریدار استعلام کنند تا بتوانند فرشی خوب و با کیفیت خریداری کنند و علاوه بر این چون کالا برای مسجد است و در واقع در بسیاری از مردم از کمک های خیریه پول ان ها را پرداخته اند بسیار مهم است که کالایی که به همه نشان داده می شود تا ان را خریداری کنند کیفیت عالی و روبه راهی داشته باشد اما در قیمت فرش سجاده ای برای مسجد به چه نکاتی باید توجه کنیم در ادامه به طور کامل به شرح کیفیت و قیمت هر متر فرش سجاده ای می پردازیم

 

 

 

قیمت هر متر فرش سجاده ای : 

 


فرش سجاده ای و سجاده فرش امروزه به مهم ترین نیاز برای هر مسجد و حسینیه تبدیل شده اند زیرا که با استفاده از سجاده فرش در مسجد اولا تشخیص جهت قبله اسان تر است و از طرف دیگر شست و شو و تمیز کردن فرش های سجاده ای بسیار اسان تر از فرش های ماشینی عادی می باشد که در مسجد استفاده شوند قیمت فرش های سجاده ای بسیار مهم است به همین دلیل باید بدانیم که چه عواملی مشخص کننده کیفیت فرش های سجاده ای و فرش های مسجدی می باشند . قیمت هر متر از فرش های سجاده ای به عوامل متنوعی وابسته است که از جمله آن می توانیم به :
1)    شانه و تراکم فرش های سجاده ای 
2)    جنس نخ و الیاف فرش سجاده ای 
3)    جنس پود سجاده فرش ها 
4)    دستگاه بافت فرش سجاده ای 
اشاره کنیم . در ادامه به شرح ریز به ریز هر کدام از این عوامل می پردازیم تا بتوانیم فرش سجاده ای خوب و با کیفیت برای مسجد بخریم . 

 

 

 

کدام شانه و تراکم فرش سجاده ای بهتر است ؟ 

 


ببینید فرش های سجاده ای موجود در بازار با شانه های مختلفی بافته می شود که هر کدام از شانه های فرش سجاده ای نیز برای خود تراکم های متنوعی دارند از جمله این فرش ها می تون به سجاده فرش های 320 و 440 و 500 و 700 شانه اشاره کرد , به طور مثال سجاده فرش های 700 شانه که بهترین شانه در میان فرش های سجاده ای را دارند تراکم های متنوعی به مانند تراکم 1800 , 2100 و 2250 و 2550 دارند حال ان که سجاده فرش های 700 شانه تراکم 2550 نسبت به بقیه سجاده فرش های ماشینی کیفیت بهتری دارند و ریز بافت تر هستند و اولین نسل از سجاده فرش های دستبافت گونه می باشند به همین دلیل می توانیم بگوییم فرش های مسجد خوبی هستند و می توانیم روی ان ها به عنوان فرشی خوب و با کیفیت فکر کنیم اما فقط شانه و تراکم در میان فرش های سجاده ای مهم نیستند بلکه عامل دیگری مانند جنس نخ فرش سجاده ای در کیفیت فرش های سجاده ای موجود در بازار اثر گذار است . 

 

 

 

کدام جنس الیاف از فرش سجاده ای را خریداری کنیم ؟ 

 

 


بسیاری از ما می پرسند به نظر شما کدام الیاف فرش های سجاده ای موجود در بازار فرش ماشینی بهتر است ؟ ببینید بهترین کیفیت از الیاف فرش سجاده ای , الیاف صد در صد اکرولیک هیت شده است به آن دلیل می گوییم که الیاف فرش سجاده ای باید حتما هیت ست باشد تا اولا عمر و دوام این فرش های سجاده ای بیشتر شود و از طرف دیگر چون زمانی که فرش هیت ست می شود گرمادهی می شود همین گرمادهی از پرزدهی الیاف جلوگیری می کند که این مورد برای فرش های مسجد بسیار مهم می باشد . اما نکته ی دیگر در مورد الیاف اکرولیک این است که در الیاف اکرولیک هر چه نمره نخ فرش مسجدی بیشتر باشد کیفیت بهتر است و فرش ریزبافت تر است به طور مثال اگر سجاده فرشی با الیاف نمره 21 بافته شود از فرشی که با الیاف نمره 18 بافته شود ریز بافت تر و بهتر بوده و زیبایی فوق العاده ای نیز در طرح های شلوغ تر خواهد داشت .اما الیاف دیگری که برای بافت فرش سجاده ای استفاده می شود عبارت است از الیاف ورژن که از ضایعات الیاف اکرولیک تولید می شود اشاره کرد , فرش های ورژن نیز به نوبه خود خوب هستند و می توان گفت که از جمله فرش های سجاده ای ارزان قیمت محسوب می شوند . الیاف دیگر نیز الیاف پلی استر ویا فرش های سجاده ای تک نخ می باشند که خرید آن ها را چنان پیشنهاد نمی کنیم زیرا بسیاری از فرش های پلی استر اصلا هیت ست نمی شوند به همین دلیل پرزدهی دارند وکیفیت مناسبی نیز ندارند.بدترین  وبی کیفیت ترین الیاف برای فرش های سجاده ای الیاف bcf هستند که اصلا خرید آن ها را برای بافت فرش سجاده ای به شما پیشنهاد نمی کنیم هر چند که قیمت هر متر فرش های سجاده ای ان ها بسیار ارزان و قیمت مناسب هستتند . 

 

 بخوانید : فرش سجاده ای ارزان قیمت

 

 

دستگاه بافتی فرش سجاده ای : 

 


عامل دیگری که در بافت فرش های سجاده ای بسیار مهم می باشد این است که دستگاه بافتی فرش سجاده ای چیست ؟ هر چه دستگاه بافتی فرش سجاده ای , دستگاه های به روز و مدرن بافت فرش ماشینی باشد که در کشورهای المان و بلژیک تولید می شوند می توان گفت که سجاده فرش کیفیت بهتری هم در روی فرش سجاده ای و هم در پشت فرش سجاده ای دارند و بافت آن هابهتر بوده و زیبایی آن به حداکثر می رسد هر چند که چندان ممکن است در قیمت هر متر فرش سجاده ای تفاوت قابل توجه و دیدی ایجاد نمی شود. 

 

 

نوع پود فرش سجاده ای : 

 


عامل دیگری که در کیفیت فرش های سجاده ای اثر گذار است این است که نوع پود فرش سجاده ای چه چیزی باشد , بهترین نوع پود فرش سجاده ای , پود پنبه می باشد که موجب نرمی و لطافت هر چه بیشتر انواع فرش های سجاده ای می گردد اما اگر پود فرش های سجاده ای را ترکیبی از پنبه و جوت خریداری کنیم بهتر است . قیمت هر متر مربع از فرش های سجاده ای پود پنبه گران تر از بقیه است .