قیمت فرش محرابی چگونه محاسبه می شود ؟!!

قیمت فرش محرابی مسجد و سجاده فرش های ماشینی وابسته به کیفیت فرش های سجاده ای است که در این نوشته به صورت کلی به شرح آن می پردازیم قبل از این شرح دادیم که فرش محرابی مسجد چه مشخصاتی دارد و به چه صورت تولید می شود سجاده فرش های ماشینی خود دسته ای ازتولیدات دستگاه های فرش های ماشینی هستند اما برای خود دنیای وسیعی دارند . خرید فرش سجاده ای نیز برای مسجد بسیار وابسته به قیمت سجاده فرش است زیرا که همه می خواهند با توجه به بودجه خود به خرید فرش سجاده ای بپردازند .تولید فرش سجاده ای توسط شرکت های تولیدی سجاده فرش که به آن ها سجاده باف گفته می شود انجام می شود یکی از شرکت های تولیدی سجاده فرش , شرکت فرش سجاده ای و فرش مسجدی سوگند کاشان است . در ادامه به شرح عوامل مهم در خرید و قیمت فرش سجاده ای پرداخته و شرح می دهیم که چگونه سجاده فرشی را خریداری کنیم . 

 

بخوانید : فرش محرابی سجاده ای چیست ؟

 

 

تولید فرش محرابی : 

 


تولید فرش های سجاده ای محرابی با انواع  دستگاه های فرش ماشینی 700 شانه و 500 شانه امروزه صورت می گیرد حتی سجاده فرش هایی نیز وجود دارند که 1000 شانه و یا حتی کیفیت کمتری دارند و 440 و 320 شانه هستند . در واقع می توانیم بگوییم که هر طرحی از فرش سجاده ای را در هر دستگاهی می توانیم بافت کنیم . پس هر دستگاه تولیدی فرش ماشینی می تواند فرش های سجاده ای را تولید کند اما هر چه شانه فرش های سجاده ای بالاتر رود کیفیت فرش های ماشینی و فرش های سجاده ای نیز بهتر و بیشتر می شود طرح های فرش های سجاده ای محرابی در ابتدا بسیار محدود بودند و به همین دلیل می توانستیم از موجودی فرش های سجاده ای و فرش های ماشینی را به فروش برسانیم اما امروزه با توجه به تنوع طرح و رنگ فرش های سجاده ای محرابی هیچ تولید کننده ای بار موجود فرش سجاده ای را نگه داری نمی کند و نمی تواند ان را به فروش برساند .

 

 

قیمت فرش محرابی :

 


قیمت فرش های سجاده ای محرابی به عوامل مختلفی وابسته است که از جمله آن ها می توان موارد زیر اشاره کرد : 
1)    شانه فرش سجاده ای محرابی 
2)    تراکم فرش مسجدی محرابی 
3)    جنس نخ فرش مسجدی محرابی 
4)    تعداد رنگ فرش سجاده ای مسجدی محرابی 
5)    نوع دستگاه بافتی فرش سجاده ای مسجد 
عوامل دیگری نیز در قیمت فرش محرابی اثر گذارند که از جمله آن می توان به جنس پود فرش سجاده ای اشاره کرد اما باید بگوییم که اینگونه عوامل چنان روی قیمت ها اثر گذار نیستند و شاید تنها در هر متر مربع 10 هزار تومان موجب تغییر قیمت گردند. در ادامه هر کدام از این عوامل را به طور کامل شرح می دهیم . 

 

 

شانه فرش سجاده ای محرابی : 

 


شانه فرش سجاده ای محرابی به تعداد گره هایی از فرش ماشینی گفته می شود که در هر متر مربع از عرض سجاده فرش و فرش ماشینی وجود دارد گفته می شود هر چه شانه فرش ماشینی و سجاده فرش بالاتر باشد کیفیت فرش سجاده ای محرابی بالاتر است و قیمت آن نیز بیشترمی گردد امروزه سجاده فرش هایی که در بازار وجود دارد با شانه های مختلفی بافته می شوند اما بهترین شانه برای فرش های سجاده ای , سجاده فرش های 500 شانه و فرش های مسجدی 700 شانه می باشد بهتر است اگر به دنبال فرش سجاده ای با کیفیت هستید به دنبال همین سجاده فرش های 700 شانه باشید 

 

 

تراکم فرش سجاده ای محرابی : 

 


تراکم فرش های سجاده ای وابسته به شانه فرش های سجاده ای است طوری تراکم دقیقا به تعداد گره هایی از فرش ماشینی گفته می شود که در هر متر مربع از طول فرش سجاده ای و در واقع عمود بر عرض و شانه فرش سجاده ای وجود دارد گفته می شود در شانه مشخص از فرش سجاده ای هر چه تراکم بالاتر باشد کیفیت فرش سجاده ای ماشینی نیز بهتر می شود مثلا بهترین تراکم برای سجاده فرش های 700 شانه تراکم 2550 است اما بسیاری از فروشندگان واسطه فرش های سجاده ای در امر فروش تقلب کرده و سجاده فرش هایی را به فروش می رساند که تراکم آن ها 2250 می باشد . باید بدانیم که هر چه شانه و تراکم فرش سجاده ای بالاتر برود کیفیت فرش ها بهتر شده و در اصل می توان گفت فرش سجاده ای بهتر است . اما چگونه شانه و تراکم فرش سجاده ای را بشماریم ؟از انجا که در نظر گرفتن یک متر مربع از فرش سجاده ای برای شماردن گره ها کار سختی است تنها ده سانتی متر از سجاده فرش را در نظر گرفته و گره های طولی و عرضی آن را می شماریم . باید بگوییم که تعداد گره های عرضی سجاده فرش دقیقا مشخص کننده همان شانه فرش سجاده ای است اگر در ده ضرب شود اما تعداد گره هایی که در ده سانتی متر طولی فرش سجاده ای می شماریم باید در 30 ضرب گردد تا تراکم هر فرش سجاده ای بدست بیاید زیرا که تراکم در سه برابر طولی بیان می شود نه در یک متر مربع .

 

 

جنس نخ فرش سجاده ای : 

 


الیاف تولیدی فرش سجاده ای مهم ترین عامل در تعیین قیمت فرش های سجاده ای است اما کدام الیاف بهتر است ؟ الیافی که برای بافت فرش سجاده ای استفاده می شود متفاوت است یکی از بهترین الیاف برای بافت فرش مسجدی , الیاف صد در صد اکرولیک هیت ست شده است زیرا که اولا این الیاف نمی سوزند از طرف دیگر شفافیت و زیبایی خاصی به فرش مسجدی می بخشند از طرف دیگر عمر و دوام فرش های سجاده ای بافته شده با الیاف اکرولیک بیشتر از فرش های دیگر است اما اگر به دنبال فرش های سجاده ای ارزان تر هستید به شما پیشنهاد می شود فقط به دنبال سجاده فرش های ورژن بروید و اصلا سجاده های پلی استر وbcf را خریداری نکنید زیرا که ودوام و ماندگاری ندارند و از طرف دیگر عمر آن ها فقط دو سه سال است در عوض قیمت بسیار کمی دارند لازم به ذکر است که هر کدام از عوامل تعیین کننده کیفیت فرش سجاده ای باید در ثابت بودن عامل دیگر مورد بررسی قرار گیرد . 

 

 


نوع دستگاه بافت فرش سجاده ای : 

 


عامل دیگری که در تعیین فیمت فرش سجاده ای تاثیر گذار است نوع دستگاه بافت فرش سجاده ای مسجد است طوری که مثلا برای بافت های 700 شانه دستگاه های بافتی متفاوتی وجود دارد که بهترین دستگاه بافتی 700 شانه دستگاه واندویل است که به آن hcp هم گفته می شود قیمت فرش های محرابی با توجه به عوامل تعیین کننده متفاوت است مثلا هر چه تراکم و شانه بالاتر رود و جنس نخ فرش های سجاده ای بالاتر باشد با دستگاه بهتری نیز بافته شود قیمت فرش ماشینی و فرش محرابی مسجدی نیز بالاتر می رود اما اگر بخواهیم قیمت کلی فرش محرابی را بدانیم که دقیقا بر حسب متر مربع چقد است حتما باید با مدیران فروش فرش و سجاده فرش سوگند تماس بگیرید تا از قیمت روز و دقیق فرش های محرابی سجاده ای اگاه شوید .