اختلاف قیمت فرش ورژن  و اکرولیک

امروزه تنوع فرش های سجاده ای موجود در بازار چه از نظر طرح و چه از نظر رنگ و چه از نظر کیفیت بسیار زیاد شده است طوری که بسیاری از هیات امنای مساجد در زمان خرید سجاده فرش با این سوال روبرو می شوند که آیا این سجاده فرشی که خریداری می کنیم کاری مناسب برای خرید هست یا خیر ؟ اما در این میان پرچم دار ایجاد تفاوت در سجاده فرش ها این است که کیفیت های فرش های سجاده ای موجود در بازار با هم متفاوت است و همین عامل قیمت سجاده فرش را بیش تر از هر چیز دیگری موجب ایجاد تغییر در سجاده ها می گردد حال انکه در میان کیفیت های مختلف فرش سجاده ای بهتر است کدامیک را خریداری کنیم ؟ ایا سجاده فرش اکرلیک بخریم و یا سجاده فرش ورجین ؟ ایا فرش سجاده ای 700 شانه بخریم و یا سجاده فرش 500 شانه ؟ 

 

 

فرش سجاده ای 500 شانه : 

 


یکی از اولین و ابتدایی ترین  سجاده فرش هایی که در بازار موجود است سجاده فرش های 500 شانه می باشد , فرش های سجاده ای 500 شانه در اصل همان سجاده هایی هستند که تعداد گره های عرضی موجود در آن ها در هر متر مربع برابر با 500 عدد است این سجاده فرش ها گونه های مختلفی دارند که از جمله آن  می توان به سجاده فرش های 500 شانه اصلی که با دستگاه های asr بافته می شود اشاره کرد اما پر فروش ترین فرش های سجاده ای 500 شانه فرش های سجاده ای هستند که با دستگاه های تکسیما بافته می شوند که به آن ها سجاده فرش های طرح 700 نیز گفته می شود زیرا که تراکم این نوع از فرش های سجاده ای به فرش های 700 شانه بیشتر نزدیک است . 

تراکم فرش های سجاده ای 500 :

 


فرش های سجاده ای 500 شانه با تراکم های متنوعی بافته می شود که همین امر موجب آن می گردد که ارتفاع خاب فرش های سجاده ای نیز بیشتر و کمتر می شود مثلا فرش های سجاده ای 500 شانه تراکم 800 و 1000 و 1200 دارند که با توجه به این که هر کدام از این فرش های سجاده ای با چه دستگاهی بافته شوند می توانند وزن های مختلفی داشته باشند اما فرش های 500 شانه تکسیما بافت امروزه تراکمی مانند 1800 و 2100 و 2250 دارند و حتی گاها تراکم 2400 دارند. اما فرش های سجاده ای تکسیما معمولا با توجه به تراکمی که دارند ارتفاع خاب کمتری دارند اما کیفیت سجاده های آن ها بهتر است .

 

 

فرش سجاده ای 700 شانه بخریم یا نه ؟ 

 


یکی از بهترین انواع فرش های سجاده ای که امروزه در بازار فرش ماشینی موجود است فرش های سجاده ای 700 شانه می باشند , فرش های سجاده ای 700 شانه نیز خود با دستگاه های مختلفی بافته می شوند که از جمله آن ها می توان به دستگاه های تکسیما و شونهر و واندویل اشاره کرد , که دستگاه های شونهر و واندویل در این میان فرش های سجاده ای بهتری را روانه بازار می کنند , فرش های واندویل تراکم واقعی تری دارند و در اصل به صورت تراکم واقعی 700 شانه 2550 بافته می شوند اما فرش هایی که بافت شونهر و یا تکسیما دارند تراکم کمتری نیز دارند فرش های 700 شانه همان فرش هایی هستند که در هر متر از عرض خود فرش  به تعداد  700 گره مشاهده می شود . اما نوع نخ فرش های سجاده ای نیز در انتخاب فرش سجاده ای اثر مهمی دارند طوری که گاها فروشندگان اصلا به خریداران اطلاع نمی دهند که چه نوع نخی برای سجاده فرش در نظر گرفته اند و با توجه به همین مورد قیمت هایی که شخص استعلام می گیرد تا حد زیادی با هم تفاوت دارند .

 

 

فرش ورژن چند شانه بخریم ؟ 

 


ببینید همان گونه که گفتیم بهترین نوع فرش های ماشینی همان فرش هایی هستند که با الیاف اکرولیک بافته می شوند فرش های اکرولیک اولا نرم هستند , ثانیا شفاف اند و از طرف دیگر عمر و دوام بالایی دارند حال آن که فرش های ماشینی ورژن در مقابل فرش های اکرولیک عمر و دوام و ماندگاری کمتری دارند  ولی قیمت مناسب تری دارند معمولا فرش هایی که در مسجد و حسینیه استفاده می شوند پاخور کمی دارند به همین دلیل می توانیم حتی فرش های ورژن را برای نمازخانه خریداری کنیم اما اگر برای جایی می خواهید سجاده را استفاده کنید که پاخور زیادی دارد بهتر است فرش های سجاده ای صد در صد اکرولیک خریداری کنید . 

 

 


اختلاف قیمت فرش سجاده ای اکرولیک و ورژن چقدر است ؟ 

 


همان گونه که می دانید فرش های سجاده ای اکرولیک و ورژن از نظر کیفیت با هم متفاوت اند و همین عامل موجب تغییر در قیمت فرش های سجاده ای نیز می شود , باید گفت که قیمت سجاده فرش های اکرولیک و ورژن در هر متر مربع در حدود 100 هزار تومان اختلاف دارند