فرش محرابی سجاده ای چیست ؟

از پر فروش ترین و بهترین انواع فرش سجاده ای موجود در بازار فرش ماشینی وسجاده فرش , فرش محرابی سجاده ای می باشد , درست است که انواع دیگری از سجاده فرش نیز وجود دارد که از جمله آن می توان به سجاده فرش های تشریفاتی اشاره کرد اما فرش های محرابی از انجا که دقیقا به شکل محراب مساجد هستند در میان خریداران فرش سجاده ای بیشتر مورد توجه هستند . شرکت فرش و سجاده فرش سوگند یکی از بزرگترین تولید کننده های فرش سجاده ای است که فرش های سجاده ای را در کیفیت های مختلف تولید می کنند اما بهترین سجاده فرش محرابی کدام است ؟ قیمت انواع سجاده محرابی چقدر است ؟ فرش مسجدی کاشان بخریم یا سجاده فرش مشهد ؟ آیا فرش سجاده ای دیجی کالا خوب است ؟ خرید اینترنتی فرش سجاده ای در کدام سایت صورت می گیرد ؟ 

 

 

فرش محرابی سجاده ای : 

 


فرش محرابی سجاده ای جزیی از فرش های مسجد است که دقیقا به شکل محراب مسجد است که عالم مسجد روی آن ایستاده و نماز می گزارند . سجاده های محرابی برای اولین بار توسط ایلات و عشایر روی پوست های حیوانات و چرم ها تولید شدند روی این سجاده ها واژه هایی مانند یا هو نوشته می شد و تصویرهایی از حیوانات و عکس های دیگری از اشکال هندسی را به صورت های نامتقارن روی آن ثبت می کردند . اما رفته رفته ایده بافت فرش محرابی سجاده ای روی فرش های ماشینی نیز در دهه 70 زده شد اولین طرح های فرش سجاده ای همان طرح های ساده ی ابتدایی بودند اما رفته رفته طراحان فرش سجاده ای طرح های متنوع را ایجاد کردند و بافت کردند. 

 

 

طرح های فرش سجاده ای محرابی : 

 


امروزه طرح های متنوعی از سجاده های محرابی توسط طراحان فرش مسجد طراحی شده اند لازم به ذکر است که طراحان فرش سجاده ای با طراحان فرش ماشینی کاملا متفاوت است زیرا که این طراحان باید آگاهی کاملی نسبت به معماری مساجد و ذوق و شور و شوق کاشیکاری  ها و اشکال موجود در مسجد را داشته باشند علاوه بر این بر علوم اسلامی نیز آگاهی داشته باشند تا بتوانند سجاده هایی زیبا طراحی کنند . سجاده های اولیه فقط نمادی از محراب داشتند حال آنکه سجاده های امروزه علاوه بر محراب گل و بوته هایی در داخل محراب و مناره هایی نیز در اطراف محراب داشتند حتی برخی طرح های امروزه کاملا مدرن شده اند وطرح های هندسی نیز در آن ها قرار گرفته است

 

رنگ فرش های سجاده ای محرابی : 

 


فرش های سجاده ای محرابی , در رنگ های مختلفی تولید می شوند که از جمله آن می توان به سجاده های سبز و آبی و روناسی و زرشکی و بادامی و فیلی و گردویی اشاره کرد . از ابتدا سجاده های ماشینی با رنگ سبز تولید می شوند اما رفته رفته بسیاری بخاطر آرامش بخش بودن فضا با  رنگ آبی سعی کردند سجاده های محرابی با رنگ آبی را خریداری کنند رفته رفته سجاده فرش های دیگری با رنگ های فیلی و بادامی نیز بافت شدند 

 

 

سایز سجاده فرش های محرابی : 

 


هر سجاده فرش محرابی دارای طول و عرضش است که طول سجاده فرش دقیقا در طول مسجد قرار گرفته و به از قرار گرفتن چند محراب کنار هم یک صف از فرش سجاده ای محرابی ایجاد می شود اما طول هر سجاده فرش برای هر شخص از 60 تا 65 سانتی متر است . اما عرض سجاده فرش ها دقیقا همان قیمتی است که هر شخص دقیقا می تواند روی ان سجده بگذارد و تعداد صفوف فرش مسجد را مشخص می کند امروزه سجاده ها عرضی برابر با 125 سانتی متر دارند که متاسب با افرادی که آن را استفاده می کنند در مسجد تغییر می کند مثلا برای مدارس ابتدایی می توان سجاده هایی با عرض 110 سانتی متر هم استفاده کرد. 

 

 

کیفیت فرش سجاده ای : 

 


کیفیت فرش های سجاده ای کاملا متفاوت است کیفیت فرش های سجاده ای بیشتر از شانه و تراکم و جنس الیاف فرش های سجاده ای مشخص می شوند . بهترین فرش های سجاده ای که امروزه بافته می شوند سجاده فرش های 700 شانه تراکم 2550 بافت واندویل هستند که به آن ها دستبافت گونه نیز گفته می شود این فرش ها اگر با الیاف صد در صد اکرولیک بافته شوند عمر و دوام و ماندگاری بالایی دارند اما در صورتی که توان خرید این گونه سجاده فرش های ماشینی را ندارید می توانید فرش های سجاده ای 500 شانه صد در صد اکرولیک خرید کنید باید بگوییم که تا می توانید فرش های سجاده ای صد در صد اکرولیک خریداری کنید مهم شانه  و تراکم آن نیست اما اگر توانایی خرید فرش سجاده ای با کیفیت ندارید بهتر است فرش های سجاده ای ورژن خریداری کنید فرش های ورجین نیز عمر و دوام و ماندگاری خوبی دارند. 

 

 

خرید اینترنتی فرش محرابی سجاده ای : 

 


برای خرید فرش سجاده ای می توانید از راه های مختلفی اقدام کنید مهم ترین ان این است که با خرید حضوری فرش سجاده ای , فرش مسجدی مورد نظر خود را خریداری کنید اما راه بهتری که برای خرید فرش سجاده ای وجود دارد این است که خرید اینترنتی فرش محرابی سجاده ای مد نظر خود را انجام دهید برای خرید اینترنتی فرش سجاده ای ابتدا وارد سایت فرش و سجاده فرش سوگند شوید و سپس در قسمت سجاده فرش های 700 و 500 شانه با توجه به کیفیتی که از سجاده فرش می خواهید طرح و رنگ فرش سجاده ای مد نظر خود را انتخاب کنید بعد از ان با تماس با مدیر فروش فرش سجاده ای به راحتی می توانید به خرید فرش سجاده ای بپردازید و خرید خود را قطعی کنید بافت فرش های سجاده ای حدود 10 روز طول می کشد این شرکت همچنین تیم نصاب قوی دارد که می تواند حتی نصب سجاده فرش را نیز در مسجد طبق اصول برای شما انجام دهد.

 

 

فرش سجاده ای مشهد یا کاشان کدام ؟ 

 


برخی از ما می پرسند که برای خرید فرش سجاده ای آیا سجاده فرش مشهد بخریم یا سجاده فرش کاشان ؟ در پاسخ باید بگوییم که فرش های سجاده ای کاشان و مشهد چنان با هم تفاوتی ندارند و مهم تر این است که کیفیت فرش های سجاده ای چگونه باشد , در واقع شانه وتراکم فرش سجاده ای و جنس نخ فرش سجاده ای در سجاده فرش مهم است و نه چیز دیگری .برخی از ما می پرسند که آیا می توان از سایت دیجی کالا سجاده فرش خریداری کرد ؟ باید بگوییم که خرید سجاده فرش از این سایت امکان پذیر نیست زیرا که سیستم فروش فرش سجاده ای متفاوت است و هر فروشنده ای نمی تواند فرش سجاده ای با کیفیت بافت و تولید کند برای خرید فرش سجاده ای بسیار مهم است که سجاده فرش ها حتما ازتولید کننده خریداری گردد.