فرش مسجدی کاشان کدام است ؟

یکی از مهم ترین شهرهایی که به تولید انواع فرش سجاده ای و فرش مسجد و سجاده فرش می پردازد , کاشان است , درست است که امروزه شهرهای دیگری نیز مانند مشهد و یزد و دلیجان و اصفهان نیز به تولید فرش ماشینی می پردازند اما کاشان نیز مهد وتولید کننده بزرگ برای انواع فرش های ماشینی وسجاده فرش است  به همین دلیل فرش مسجدی کاشان بسیار معروف گردیده است , در ادامه در مورد کیفیت فرش های مسجد کاشان و فرش های نمازخانه ای سخن می گوییم علاوه بر این می گوییم که زمانی که سخن از فرش مسجد می گوییم چه فرش ها و سجاده فرش هایی مد نظر ما می باشد , قیمت انواع فرش مسجد چیست و چگونه محاسبه می گردد بهترین فرش مسجدی که می توانیم خریداری کنیم بهتر است ؟ فرش سجاده متری کاشان بهتر است یا فرش های ماشینی معمولی ؟ 

 

 

فرش مسجدی : 

 


زمانی که از فرش مسجدی سخن می گوییم منظور ما انواع فرش هایی است که برای مسجد و حسینیه استفاده می شود به عنوان مثال فرش هایی مانند فرش های ماشینی 6 و 9 و 12 متری انواع فرش هایی هستند که به عنوان فرش مسجد و حسینیه می توانند استفاده شوند از طرف دیگر می توان از انواع فرش های سجاده ای و فرش های نمازخانه ای محرابی وتشریفاتی نیز می توان به عنوان فرش مسجدی استفاده کرد اما وقتی می گوییم فرش مسجدی کاشان , منظور ما فرش هایی است که در کاشان تولید می شوند برخی از تولید کنندگان در زمان فروش فرش ماشینی به خریداران فرش ماشینی که فرش های صادراتی را خریداری می کنند می گویند فرش های ما , فرش کاشان است , در این صورت منظور آن ها از فرش کاشان در واقع فرش هایی است که الیاف ان ها الیاف ایرانی ورجین و یا ورژن است امروزه هم فرش های ماشینی با الیاف ورجین تولید می شوند که بیشتر در 700 شانه ها بوده و حتی سجاده فرش های ورجین است که آن ها هم در 700 شانه و هم در 500 شانه تولید می شوند .

 

 

تولید فرش ماشینی به جای فرش مسجد : 

 


یکی از انواع فرش هایی که می توانیم به جای سجاده فرش ها و فرش های نمازخانه استفاده کنیم فرش های ماشینی می باشد , فرش های ماشینی در سایز های مختلفی تولید می شوند از جمله ان ها می توان به سایز های6 و 9 و 12 متری اشاره کرد که فرش های ماشینی 9 و 12 متری برای مسجد فروش بیشتری دارند , اما فرش های ماشینی که برای مسجد استفاده می شوند خود طرح های مشخصی دارند در واقع طرح های اصیل ایرانی بیشتر به عنوان فرش مسجد استفاده می شوند , از جمله این طرح های اصیل می توانیم به فرش های افشان , نایین , اصفهان اشاره کنیم در اصل بیشتر طرح هایی برای مسجد استفاده می شوند که هم ترنج میانی داشته داشته باشند و هم حاشیه درستی داشته باشند و اصلا مدرن نباشند و ناموزونی در ان ها دیده نشود هر چند که استفاده از فرش های ماشینی به جای فرش های مسجد چندان درست نیست زیرا اولا شکل خاصی به مسجد نمی دهد و ثانیا تشخیص جهت قبله در ان ها چندان آسان نیست , به همین دلیل بهتر است کمتر از این فرش ها برای مسجد استفاده کنیم و از ان ها بیشتر برای حسینیه ها استفاده شوند حتی برای مصلی هم انتخاب چندان درستی نیستند. 

 

 

چه کیفیتی از فرش های ماشینی را برای مسجد بخریم ؟ 

 


اگر می خواهید فرش ماشینی برای مسجد بخرید بهتر است فرش های خوب 500 و 700 شانه برای مساجد خریداری کنید زیرا که این فرش ها خاب دار هستند , و برای همه جا مناسب تر ند اما فرش های ماشینی که خریداری می کنید فقط اینکه 500 شانه باشند یا 700 شانه مهم نیست , مهم این است که جنس نخ خاب ان ها نیز خوب باشد , بهترین جنس نخ و مواد اولیه برای فرش های ماشینی الیاف صد در صد اکرولیک هیت ست شده است . الیاف هیت ست شده اولا پرزدهی ندارند و از طرف دیگر چون بخار گرمای زیادی دیده اند بسیار دوام دارند و اگر اکرولیک باشند خود نیز ماندگاری بالایی دارند و از طرفی بسیار شفاف و نرم می باشند و اگر ساعت ها روی ان بنشینیم احساس خستگی نمی کنید . اما پود فرش ماشینی نیز بسیار مهم است اگر پود فرش های ماشینی پنبه باشد عمر و دوام و ماندگاری فرش بیشتر است و فرش انعطاف پذیر می باشد اما اگر پود فرش ها جوت باشد فرش ها در اثر شست و شو اسیب پذیر می شوند . 

 

ببینید : فرش سجاده ای 700 شانه ورجین

 

فرش مسجدی کاشان چه رنگی بخریم ؟ 

 


زمانی که فرش های ماشینی خریداری می کنیم , سوالی پیش می آید که کدام رنگ از فرش مسجدی کاشان را خریداری کینم؟ در این صورت باید بگوییم که بهتر است فرش های ماشینی بخریم که چرک خور باشند زیرا که در مساجد و حسینیه ها ممکن است چرک و کثیفی روی آن ها نشسته و از انجا که فرش خانگی نیستند کسی همواره آن ها را تمیز نمی کند به همین دلیل بهتر است که فرش های چرک خور مانند فیلی , یا سرمه ای و آبی و لاکی خریداری کنیم . درست است که فرش های دستبافت گون کرم رنگ هستند اما برای مساجد و حسینیه ها سعی کنید فرش مسجدی کاشان کرم خریداری نکنید زیرا که تمیز کردن ان ها همواره سخت می باشد . 

 

 

فرش های محرابی برای مساجد : 

 


یکی از بهترین انتخاب هایی که برای مساجد و حسینیه ها وجود دارد این است که از فرش های محرابی برای مساجد و حسینیه ها استفاده کنیم این فرش ها مزیتی که دارند این است که تشخیص جهت قبله روی ان ها اسان تر است و از طرف دیگر شست و شوی آن ها نیز آسان تر است . فرش های محرابی که برای مسجد نیز خریداری می کنید سعی کنید 500 و 700 شانه خریداری کنید و حتما الیاف صد در صد اکرولیک هیت ست شده باشند تا عمر بیشتری داشته باشند اما اگر نمی توانید فرش های اکرولیک برای مسجد خریداری کنید حداقل سجاده های 700 شانه ورژن خریداری کنید . قیمت فرش های سجاده ای ورجین کمتر از قیمت فرش های اکرولیک می باشند . نوع دیگری از فرش های سجاده ای که برای مساجد و حسینیه ها وجود دارد فرش های سجاده ای تشریفاتی می باشد .