فرش مسجدی گنبدی کدام است ؟!!!!

آیا می دانید که فرش مسجدی گنبدی کدام است و چه خصوصیاتی دارد ؟ در واقع برخی هیات امنای مساجد زمانی که با مدیران فروش شرکت های تولیدی فرش سجاده ای تماس می گیرند تا سجاده فرش مد نظر خود را خریداری کنند از ان ها سوال می کنند که آیا فرش مسجدی گنبدی نیز دارید ؟ منظور هیات امنای مسجد از فرش مسجد گنبدی چیست ؟!! پر فروش ترین طرح ها در فرش های مسجدی گنبدی کدام است؟ ! بهترین کیفیت برای سجاده فرش های مسجدی گنبدی کدام است ؟!!! بهترین راه خرید برای این فرش های مسجد و حسینیه کدام است ؟! این ها سوالاتی است که ممکن است هر خریدار فرش سجاده ای با ان ها مواجه شود و قصد داشته باشد برای خرید فرش مسجد خوب و با کیفیت از تولید کننده فرش های سجاده ای در کاشان اقدام به خرید فرش مسجدی کند ؟! در این صورت می توان کدام یک از فرش های سجاده ای را به آن ها پیشنهاد داد ؟ 

فرش مسجدی گنبدی : 


یکی دیگر از نام هایی که برای سجاده فرش های محرابی وجود دارد و معمولاهیات امنای مساجد نیز ان را تلقی می کنند همین فرش مسجدی گنبدی می باشد زیرا که این سجاده فرش ها در اصل گنبد و گلدسته هایی نیز که نماز مسجد می باشد در خود جای داده اند برخی می گویند محراب در واقع بسیار شبیه به گنبد است به همین دلیل به فرش های سجاده ای محرابی , فرش مسجدی گنبدی نیز گفته می شود اما این که خود فرش های سجاده ای محرابی از چه زمانی وارد بازار شدند و شکل گرفتند باید بگوییم که سجاده های محرابی از همان اوایل دین اسلام که مردم عشایری تصمیم گرفتند نماز بخوانند و به دنبال کنکاش روی فرشینه ای پاک بودند تا نماز بخوانند تصمیم گرفتند برخی پوست حیواناتی که داشتند شکل وشمایل داده و روی ان نماز بگذارند شکل وشمایلی که آن ها ایجاد کردند دقیقا شبیه به محراب مسجد بود طوری که درون آن کلماتی مانند یا هو و یا الله نیز می نوشتند و یاحتی برخی مواقع روی این سجاده فرش ها اشکال هندسی نیز رسم می کردند به همین دلیل زمانی که ایده بافت فرش سجاده ای نیز به جای فرش ماشینی در میان تولیدکنندگان فرش ماشینی اورده شد , طراحان از همان ایده های اولیه استفاده کردند و فرش های سجاده ای محرابی ساده را به عنوان اولین سجاده فرش ها تولید کردند و از انجا که رنگ بیشتر محراب ها و همچنین گنبد مسجد نبی سبز بود رنگ اولیه برای فرش های مسجدی گنبدی نیز سبز بود . 

 

طرح های فرش های سجاده ای محرابی :


همان طور که می دانید و قبل تر نیز به آن اشاره کردیم امروزه  پر فروش ترین نوع فرش های سجاده ای در میان خریداران سجاده فرش همان فرش های سجاده ای محرابی می باشد به همین دلیل همواره طراحان سعی می کنند ذوق اسلامی که برگرفته از معماری مساجد  و دانش های اسلامی بوده را بیشتر کرده و تنوع طرح های بیشتری را برای سجاده فرش ها ایجاد کنند از این رو امروزه بالغ بر 500 طرح برای فرش های سجاده ای محرابی وجود دارد , طرح های فرش سجاده ای محرابی که در مساجد و حسینیه ها نیز وجود دارد برخی مواقع حتی از طرح های مدرن فرش های ماشینی نیز گرفته می شود اما هنوز نیز همان طرح های اولیه که اصالت بیشتری از مساجد و حسینیه ها داشتند فروش فوق العاده ای دارند . 

کیفیت فرش های سجاده ای محرابی :

 

ببینید همان طور که بارها شرح داده ایم کیفیت فرش های سجاده ای محرابی وابسته به عوامل مختلفی است که از جمله آن می توان به : 
1)    شانه فرش های سجاده ای 
2)    تراکم فرش های مسجدی 
3)    جنس نخ سجاده فرش ها 
4)    جنس پود سجاده فرش ها 
5)    هیت ست بودن و یا نبودن الیاف فرش های سجاده ای 
6)    نوع دستگاه بافتی فرش سجاده ای 
اشاره کرد البته موارد دیگری نیز وجود دارد که چنان در قیمت فرش مسجدی گنبدی اثر زیادی ندارد .در ادامه موارد مهم تر از این عوامل را به طور کامل شرح می دهیم .

 

شانه و تراکم فرش سجاده ای : 

 

مهم ترین عامل در خرید سجاده فرش های ماشینی این است که شانه و تراکم سجاده فرش ها چقدر باشد , هر چه شانه و تراکم که همان تعداد گره های طولی و عرضی در هر متر از سجاده می باشد بیشتر باشد کیفیت فرش سجاده ای نیز بهتر است اما در این میان برای تعداد گره های طولی وعرضی و یا همان شانه و تراکم عامل بازدارنده ای نیز وجود دارد و آن این است که ارتفاع خاب برای سجاده فرش ها نیز بسیار مهم است طوری که سجاده فرش ها حتما باید ضخامت کافی را داشته باشند امروزه بسیاری از خریداران فرش سجاده ای زمانی که برای سجاده فرش با ما تماس می گیرند از ما می پرسند آیا سجاده فرش ضخامت کافی را دارد ؟؟؟!!! به همین دلیل بهتر است سجاده هایی که می خریم حداکثر 700 شانه باشند و ضخامتی  حدود 7 میلی متر داشته باشند زیرا که ضخامت فرش های سجاده ای گنبدی 1000 شانه دیگر حدود 5 میلی متر است . اما نکته ی مهم در این میان است که اولین نسل از سجاده فرش های دستبافت گون با توجه به دستگاه های تولیدی سجاده فرش , فرش های سجاده ای 700 شانه هستند اما نه تمامی فرش های سجاده ای 700 شانه بلکه سجاده فرش های 700 شانه که با دستگاه های روز شونهرو واندویل بافته شده باشند. 

جنس الیاف فرش سجاده ای : 


عامل دیگری که در خرید سجاده فرش ها بسیار مهم بوده و همه خریداران در خرید باید به آن ها دقت کنند این است که جنس الیاف فرش سجاده ای چیست ؟!! الیاف فرش های سجاده ای در بهترین حالت صد در صد اکرولیک هیت ست شده می باشند که هم دوام و ماندگاری دارند و از طرف دیگر می توان گفت که کیفیت بسیار خوبی دارند اما سجاده فرش های ارزان قیمت اگر می خواهید می توانید سجاده هایی خریداری کنید که جنس ورژن و یا پلی استر داشته باشد و در واقع عمر این سجاده فرش ها چیزی حدود سه تا 5 سال است , برای خرید سجاده فرش ها نیز می توانید به صورت اینترنتی از سایت های تولید کنندگان بزرگ و مرجع فرش مسجدی گنبدی که یکی از آن ها شرکت فرش وسجاده فرش سوگند است اقدام به خرید فرش مسجدی خوب وبا کیفیت کنید .