فرش ماشینی خوب کدام است ؟

فرش ماشینی خوب چه ویژگی هایی دارد و کدام یک از فرش های ماشینی کاشان و مشهد را می توان خوب و با کیفیت معرفی کرد ؟ فرش یکی از نیازهای مهم هر خانه و کاشانه ای است به همین دلیل در زمان خرید این محصول باید دقت کرد , و از انجا که برای خرید فرش های ماشینی همواره هزینه زیادی توسط خانواده ها داده می شود می توان گفت که کیفیت و دوام وماندگاری فرش ها بسیار مهم است حتی برخی همیشه توجه می کنند که کدامیک از فرش های ماشینی را بخرند بهتر است ؟ این که آیا فرش 700 شانه بخرند و یا فرش 1000 و 1200 شانه بخرند ؟ اصلا چگونه تشخیص دهند که کدام یک از فرش های ماشینی اصل می باشند بخرند یا اینکه نخرند؟ بهتر است فرش ماشینی را از محل زندگی خود خریداری کنند ویا اینکه برای خرید فرش های ماشینی از فروشگاه های خرید فرش در کاشان وکارخانه های تولیدی اقدام کنند در این نوشته کامل به شرح این موضوع می پردازیم با ما همراه باشید 

 

 

فرش ماشینی خوب : 

 


خوب بودن یک صفت است و از دید هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است به همین دلیل می توان گفت صفتی نسبی است اما برای کالاهایی مانند فرش ماشینی که به راحتی با لمس کردن می توان نتیجه گیری کرد می توانیم بگوییم که خوب بودن قابل لمس و تشخیص است. اما زمانی که می خواهیم خوب بودن فرش های ماشینی را مورد بررسی قرار دهیم باید مواردی را که کیفیت فرش های ماشینی را مورد تاثیر قرار می دهند بررسی کنیم یکی از این عوامل کیفی سازنده فرش های ماشینی , جنس الیاف فرش های ماشینی است عوامل دیگر شانه وتراکم واقعی فرش های ماشینی است حتی گاهی مواقع وزن فرش های ماشینی نیز می توانند تعیین کننده کیفیت و خوب بودن فرش های ماشینی باشند گاهی دستگاه بافت فرش های ماشینی خوب بودن فرش ها را می رسانند گاهی مواقع دیگر جنس پود فرش های ماشینی می توانند موجب خوب بودن یک فرش ماشینی شوند اما در کل چه فرشی خوب است  ؟

 

 

کدام شانه فرش ماشینی خوب است ؟؟ 

 


از عوامل مهم که خوب بودن فرش های ماشینی را می رساند این است که شانه فرش های ماشینی چقدر باشد , امروزه فرش های ماشینی با شانه های مختلفی بافته می شود که از جمله آن می توان به فرش های ماشینی 320 , 440 و 500 و 700 و 1000 و 1200 و 1500  اشاره کرد امروزه فرش های ماشینی 1600 و 1700 شانه نیز وارد بازار شده اند که جزیی از فرش های تبدیلی از 1500 به بالا هستند اما از فرش های ماشینی 700 شانه به بالا فرش هایی هستند که دستبافت گون نامیده می شوند و اگر قصد خرید فرش ماشینی دارید بهتر است حداقل فرش های ماشینی 700 شانه خریداری کنید از طرف دیگر در میان فرش های ماشینی 700 شانه نیز عواملی هستند که تعیین کننده برتری وکیفیت فرش های 700 شانه هستند که در ادامه به شرح آن می پردازیم اما قبل از انکه بگوییم کدام فرش 700 شانه بهتر است باید بگوییم که فرش ماشینی با چه الیافی بهتر است . 

 

 

الیاف خوب فرش ماشینی : 

 


فرش های ماشینی با الیاف متفاوتی بافته می شوند که از جمله آن ها می توان به الیاف bcf  , پلی استر , پلی استر ورژن , و الیاف اکرولیک جزیی از الیافی هستند که فرش های ماشینی با آن بافته می شوند اما الیاف bcf , الیافی هستند که بهتر است اصلا فرش های ماشینی با این کیفیت نخرید زیرا که کلا شاید یک سال دوام داشته باشند و به زودی از بین میروند بیشتر فرش های بی سی اف برای صادرات به کشورهای افغانستان و شرقی استفاده می شوند اما فرش های پلی استر و پلی استر ورژن یا ورجین فرش هایی هستند که حدودا 2 تا 5 سال عمر می کنند این فرش ها بیشتر برای مناطق جنوبی و یا غربی کشور استفاده می شوند , بهترین نوع فرش های ماشینی , فرش های اکرولیک هستند , که هم عمرو دوام و پایداری دارند و هم کیفیت بالایی دارند , اگر فرش های ماشینی صد در صد اکرولیک باشند می توان گفت که کاملا نرم و لطیف اند اما میزان نرمی فرش ها بستگی به نمره نخ فرش ها دارند فرش های ماشینی خوب حداقل نمره نخ 18 دارند برخی دیگر از فرش های ماشینی نمره نخ بالاتری دارند هر چه نمره نخ فرش های ماشینی بالاتر باشد , کیفیت فرش های ماشینی نیز بهتر است . و به فرش های دستبافت گونه نزدیک است . 

 

 

فرش ماشینی 700 شانه بخرم یا 1000 شانه ؟ 

 


برخی از ما می پرسند که کدامیک از فرش های ماشینی بهتر است تا آن را خریداری کنیم ؟ ببینید بین فرش های ماشینی 700 شانه و 1000 شانه و یا حتی 1200 شانه تفاوت زیاد اولا روی نمره نخ فرش است طوری که فرش های ماشینی 1200 شانه نرم تر و لطیف ترند ولی از طرف دیگر هر چه شانه و تراکم فرش های ماشینی بیشتر می شود میزان ارتفاع خواب فرش های ماشینی نیز کمتر می شود طوری که دیگر برای مناطق سردسیر یا خانه های بچه دار مناسب نیستند مثلا فرش های 700 شانه حدود 10 میل خاب دارند حال آنکه فرش های ماشینی 1200 شانه چیزی حدود 7 میل خاب دارند توصیه ما به شما این است که اگر خانه شما , خانه بچه داری است و می خواهید بیشتر از فرش استفاده کنید تا اینکه از مبل استفاده کنید بهتر است که فرش های ماشینی 700 شانه خریداری کنید , فرش های 1000 و 1200 و بالاتر یا بیشتر برای صادرات استفاده می شوند و یا اینکه کلا برای فضاهایی مناسب هستند که فقط یک تخته فرش می خواهیم در خانه پهن کنیم . 

 

 


فرش های ماشینی در کدام وزن خوب است ؟ 

 


دقت کنید که فرش های ماشینی 700 شانه برای خود وزن استانداردی دارند طوری که وقتی تراکم فرش ها 2550 واقعی باشد باید وزن آن ها حدود 40 کیلوگرم باشد اگر در این زمان وزن ان ها 36 کیلوگرم باشد باید بدانیم که حتما مقداری از خواب فرش های ماشینی 700 شانه کم شده است یا زمانی که وزن آن ها بالاتر از این مقدار باشد حتما خواب فرش های 700 شانه بیشتر است هر چه خاب فرش هم بیشتر باشد فرش ماشینی بهتر است در واقع فرش ضخیم تر است . فرش های ماشینی 700 و 1000 و 1200 در حالت نرمال حدود 40 کیلوگرم وزن دارند امروزه فرش های ماشینی 700 شانه ای هم بافته می شوند که وزن آن ها چیزی حدود 34 کیلوگرم است باید بگوییم که حتما تراکم این فرش ها هم از میزان واقعی خود کمتر است . پس وزن فرش های ماشینی می تواند عاملی در انتخاب فرش ماشینی خوب وبا کیفیت نیز باشد .