کدام فرش حسینیه بهتر است ؟

از کدام فرش ها می توان به عنوان فرش حسینیه استفاده کرد ؟برخی از ما می پرسند که آیا از هر فرشی می توان برای حسینیه ها استفاده کرد؟ اصلا نوع فرش حسینیه و مسجد را انتخاب کردیم رنگ فرش حسینیه و کیفیت آن کدام یک از کیفیت ها باشد بهتر است ؟  امروزه مسائله کف پوش داشتن برای هر فضایی تقریبا به مسئله ای مهم در میان مردم تبدیل شده است در واقع می توان گفت مهم ترین عاملی که به ایجاد فضا و دکوراسیونی متفاوت در مساجد و حسینیه ها کمک می کند این است که از یک فرش مسجد مناسب و خوب استفاده کنیم در ادامه شرح می دهیم که کدام فرش مسجد بهتر است و کدام فرش برای حسینیه مناسب است . 

حسینیه چیست؟ 

حسینیه به نقل از ویگی پدیا نوعی مکان عمومی برای عزاداری و تعزیه در ماه محرم و فعالیت‌های مسجد گونه مانند برگزاری نماز در روزهای دیگر سال است. عزاداری و تعزیه در ایران و دیگر نقاط شیعه‌نشین قدمت دیرینه داشته و با استقبال گسترده مردم برگزارمی شود. این کلمه در لغت نامه‌های فارسی با معانی زیر تعبیر شده‌است:حسینیه. [ح ُ س َ نی ی َ] (اِ) خانه ای که مخصوص اقامه عزای حسین بن علی بن ابیطالب باشد. مسافرخانه هائی که در شهرها مخصوص زائران حسین سازند و جنبه انتفاعی ندارد.مکانی برای برگزاری مراسم عزاداری، به‌ویژه عزاداری برای امام حسین، تکیه.خانه ای که مخصوص اقامه عزای حسین بن علی ابیطالب علیه السلام باشد.در اصطلاح، حسینیه یک اسم نسبت است یعنی محلی که منسوب به حسین، در نتیجه به مکانی مشخص اطلاق می‌شود که در آن مراسم سوگواری، نوحه خوانی و مرثیه سرایی برای حسین و یارانش برگزار می‌شود.این ها تنها برخی از تعریف هاست که برای حسینیه در سایت ویکی پدیا وارد شده است . 

فرش حسینیه

از آن جا که مراسم های مختلفی همچون عزاداری , حتی برخی مواقع نماز جماعت نیز در مساجد برگزار می شود , و حتی ممکن است برخی مواقع نماز خواندن نیز در حسینیه ها برگزار می شود به همین دلیل این که چه فرشی برای حسینیه انتخاب کنیم مهم است . برخی فرش های حسینیه عبارتند از : 

  1. فرش های ماشینی در سایز های مختلفی 6 و 9 و 12 متری 
  2. سجاده فرش های محرابی 
  3. سجاده فرش تشریفاتی 
  4. فرش های ماشینی عرض 3 و یا 2.5 

اما به نظر شما کدام یک از این فرش ها و مفروشه ها می توانند انتخاب خوبی برای مسجد باشند ؟ در ادامه هر کدام از این موارد را به صورت کامل شرح می دهیم . 

فرش ماشینی به جای فرش حسینیه

همان طور که گفتیم می توانیم از فرش های ماشینی به جای فرش حسینیه استفاده کنیم در واقع می توانیم فضای  حسینیه را با فرش های ماشینی متفاوتی همچون فرش های 6 و 9 و 12 متری پر کنیم , حتی می توانیم فرش های ماشنیی 18 متری و 15 متری نیز بافت کرده و مسجد را با آن مفروش کنیم . اما پیشنهاد ما به شما این است که برای مفرش کردن مسجد سعی نکنید که فرش های چندان بزرگی استفاده کنید زیرا که شست و شو و تمیز کردن این فرش ها کاری دشوار است و مدت زمان زیادی برای خشک شدن آن ها طول می کشد هر چند که هر چه فرش ماشینی بزرگتر باشد شکل و زیبایی که به مسجد می دهد زیباتر خواهد بود .فرش های 12 متری و نهایت 15 متری می توانند انتخاب مناسبی برای فرش های حسینیه باشند . 

سجاده فرش محرابی برای فرش حسینیه

باید بگوییم که تا می توانید از سجاده فرش های محرابی به جای فرش حسینیه استفاده نکینید زیرا که شکل و شمایل این فرش ها به گونه است که برای گزاردن نماز مناسب اند حال انکه حسینیه ها کمتر برای گزاردن نماز استفاده می شوند و بیشتر برای برگزاری مراسمات مختلف استفاده می شوند پس انتخاب فرش های سجاده ای برای حسینیه را چنان تایید نمی کنیم . تا می توانید کمتر از این فرش ها برای مسجد استفاده کنید . 

سجاده فرش تشریفاتی برای حسینیه

سجاده فرش های تشریفاتی برای حسینیه می توانند استفاده شوند اما نکته ای که در مورد استفاده از آن ها وجود دارد این است که ارتفاع و یا عرض آن ها برای حسنییه ها کمی کم است اما شست  وشو و تمیز کردن آن ها بسیار آسان است و از طرف دیگر طرح هایی که سجاده فرش های محرابی دارند می توانند طرح های خوب و مناسبی برای مسجد باشند 

فرش های ماشینی عرض 2.5 و 3 به جای فرش حسینیه

یکی از بهترین انتخاب هایی که برای فرش های ماشینی و سجاده فرش ها وجود دارد این است که , از فرش های ماشنیی عرض 2.5 و 3 به جای فرش های ماشینی استفاده کنیم این فرش ها مشکلی که دارند این است که در صورتی که طول ان ها بسیار زیاد باشد , وزن ان ها بسیار بالا می شود و نمی توان کارهای شست و شو و تمیزکاری ان ها را به خوبی انجام داد , اما اگر فعالیت شست و شو و تمیز کردن مسجد در خود فضای مسجد و حسینیه انجام گیرد .

بهترین جنس فرش ماشینی برای حسینیه کدام است؟

برخی از ما می پرسند که کدامیک از فرش های ماشینی برای حسینیه و مسجد مناسب تر است , اگر می خواهید فرش ماشینی خریداری کنید بهتر است که حتما فرش های 700 شانه صد در صد اکرولیک خریداری کنید , هر چه تراکم فرش های ماشینی که برای مسجد و حسنیه خریداری می کنید  بالاتر باشد بهتر است و کیفیت سجاده فرش و فرش مسجد بهتر وبالاتر خواهد بود و عمر و دوام بالاتری خواهد داشت , اگر فرش های ماشینی 700 شانه خریداری می کنید حتما فرش های 700 شانه تراکم 2550 بخرید که با دستگاه های دستبافت گون بافته شده باشند اگر فرش مسجد خریداری می کنید نیز حتما فرش های مسجد خود را با الیاف اکرولیک خریداری کنید در این صورت می توانید سجاده فرش های 500 و 700 شانه نیز خریداری کنید ,  شرکت فرش و سجاده فرش سوگند بزرگترین تولید کننده فرش سجاده ای و فرش حسینیه است که فروش اینترنتی فرش سجاده ای خود را در سایت سجاده فرش سوگند انجام می دهد.