6 فاکتور تاثیرگذار در تعیین قیمت سجاده فرش

عامل مهم برای خرید هر محصول، قیمت آن است. در خرید سجاده فرش  ، این عامل بیش از پیش به دلیل بودجه اندک مساجد ضروری‌تر می‌شود. آیا می دانید عوامل مهم در خرید سجاده فرش چیست ؟ اما بازار سجاده فرش و فرش‌های ماشینی به دلیل نوسانات ارز با مشکل مواجه شده است و تولیدکنندگان فرش سجاده ای  نمی‌توانند قیمت دقیقی را برای فرش مسجدی تعیین کنند. از طرفی به دلیل همین نوسانات، خریداران سجاده فرش ماشینی به دنبال لیستی از قیمت‌های سجاده فرش با توجه به انواع طرح، میزان تراکم و شانه هستند تا بتوانند توان مالی خود را در خرید نوع خاصی از فرش سجاده‌ای تخمین بزنند. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم شاخصه‌های موثر در قیمت سجاده فرش را بیان کنیم که این شاخصه‌ها به دلیل افزایش کیفیت سجاده فرش در افزایش قیمت آن تاثیرگذار خواهد بود. از جمله عوامل موثر در تعیین قیمت سجاده فرش می‌توان به کیفیت مواد اولیه مانند نخ، میزان ضخامت سجاده فرش، تعداد شانه و میزان تراکم فرش مسجدی، نوع دستگاه بافندگی، میزان آهار و وزن سجاده فرش در هر مترمربع اشاره کرد. عامل دیگری که می‌توان نام برد بازه زمانی فروش است. مثلا هرچه به عید نزدیکتر می‌شویم به دلیل تقاضای بالا برای خرید، قیمت‌ها افزایش می‌یابد. در ادامه به توضیح این عوامل مهم در تعیین قیمت سجاده فرش پرداخته می شود.

 

مقاله مرتبط: 6 نکته کلیدی در انتخاب و خرید سجاده فرش

1. تاثیر جنس نخ و مواد اولیه در قیمت سجاده فرش

نخ، ماده‌ی اولیه بافت هر سجاده فرش است که در کیفیت بافت موثر است. انواع نخ‌هایی که برای بافت سجاده فرش استفاده می‌شود عبارتند از:

الف) نخ اکریلیک: که در بافت برای نخ خاب (پرز) فرش مصرف می‌شود.

ب) نخ نایلون: برای نخ دوخت در زیگزاگ مصرف می‌شود.

پ) نخ پود PP: برای نخ پود بافت‌های پر تراکم استفاده می‌شود.

ت) نخ BCF

ث) نخ پلی استر

از میان نخ‌هایی که ذکر شد، نخ 100% اکریلیک بهترین نخ و سپس پلی استر و بعد از آن نخ BCF است. ارزان‌ترین این نخ‌ها، نخ BCF است که اغلب در بافت سجاده فرش و فرش‌هایی که برای کشورهای ضعیف بافته می‌شود، استفاده می‌کنند. سجاده فرش‌هایی که با نخ BCF بافته می‌شوند سجاده فرش درجه سه و سجاده فرش‌هایی که با نخ پلی استر بافته می‌شوند، سجاده فرش درجه دو محسوب می‌شوند. اما با کیفیت ترین نوع سجاده فرشی که بافته می‌شود سجاده فرشی است که با نخ اکریلیک بافته شده و با عنوان سجاده فرش درجه یک به بازار عرضه و خریداری می‌شود. حال این سوال پیش می‌آید از کجا جنس نخ را تشخیص دهیم تا از میزان کیفیت سجاده فرش مطمئن شویم.

روش‌های شناسایی انواع نخ‌های مصرفی در بافت سجاده فرش

1- نخ‌هایی که در بافت برای خاب سجاده فرش از آن استفاده می‌شود شامل: نخ‌های اکریلیک، پشم، PP، ابریشم می‌باشد. نخ اکریلیک به صورت دولا و نخ پشم و ابریشم به صورت سه لا استفاده می‌شود.

2- نخ‌های پشم نسبت به نخ‌های اکریلیک زبرتر هستند و بوی خاص پشم از آن استشمام می‌شود.

3- نخ PP دارای سطح نخی صاف و بدون پرز است.

4- اکثر نخ های پشم، اکریلیک و PP دارای طیف رنگ‌های متفاوتی با یکدیگر می‌باشند.

2. تاثیر خاب (ضخامت) سجاده فرش در قیمت سجاده فرش

ازعوامل مهم دیگر در تعیین قیمت سجاده فرش ضخامت فرش مسجدی است . از نظر ساختاری‌ سجاده فرش مانند پارچه است و از تار و پود تشکیل شده است. اما در سجاده فرش نخ‌های عمودی وجود دارد که در سجاده فرش ایجاد ضخامت می‌کند این نخ‌های عمودی از بین تار و پود عبور می‌کنند که به این نخ‌ها، نخ خاب یا نخ پرز می‌گویند. همانطور که در بالا توضیح داده شد برای نخ خاب از نخ‌های اکریلیک، پشم و PP استفاده می‌شود.

3. تاثیر تعداد شانه و میزان تراکم در قیمت سجاده فرش

هر سجاده فرشی که بافته می‌شود دارای دو نوع تراکم عرضی و طولی است. وقتی از تراکم عرضی صحبت می‌کنیم منظور ما تعداد ریشه‌ها در یک متر عرض سجاده فرش است. تراکم عرضی با واژه شانه معرفی می‌شود (مثلا در سجاده فرش 500 شانه، در هر متر از عرض سجاده فرش 500 ریشه (گره) بافته شده است. تراکم طولی که با واژه تراکم معرفی می‌شود تعداد ریشه‌ها (گره) در یک متر طول سجاده فرش است (به عنوان مثال سجاده فرش دارای تراکم 2550، در هر متر مربع از طول 2550 ریشه یا گره بافته شده است). با این توضیحات می‌توانیم نتیجه بگیریم هرچه تعداد شانه سجاده فرش بیشتر باشد، ریز نقش‌تر می‌شود و شباهت زیادی به سجاده فرش دستبافت دارد. اما تراکم سجاده فرش به فشردگی سجاده فرش مربوط می‌شود و هرچه تراکم بالاتر باشد سجاده فرش سفت‌تر و سنگین‌تر می‌شود. با وجود این توصیفات، سجاده فرش‌های با شانه و تراکم بالا ماندگاری بیشتری دارند و در نتیجه گران‌تر هستند.

4. تاثیر نوع دستگاه بافندگی در قیمت سجاده فرش

عامل چهارمی که در قیمت سجاده فرش موثر است نوع دستگاه بافندگی است. دستگاه CRT شرکت وندویل بلژیک مناسب‌ترین نوع دستگاه برای بافت سجاده فرش‌های 500 شانه است. و دستگاه بافندگی HCP شرکت وندویل بلژیک، مناسب‌ترین دستگاه برای بافت سجاده فرش‌های محرابی، سجاده فرش تشریفات و سجاده فرش 700 شانه است.

5. تاثیر کیفیت آهار در قیمت سجاده فرش

قبل از نحوه تاثیر آهار در قیمت سجاده فرش بهتر است توضیح بدیم آهار چیست؟ به ترکیب نشاسته با صمغ‌ها و چسب‌های گیاهی گوناگون یا رزین‌های صنعتی مختلف، آهار می‌گویند. آهار دو نوع طبیعی و مصنوعی دارد. آهار طبیعی از مواد طبیعی مانند نشاسته، ترکیبات نشاسته و ترکیبات سلولزی ساخته شده و آهار مصنوعی از موادی مثل پلی‌اکریلات‌های متنوع، اقسام متنوع پلی وینیل الکل ها و انواع کوپلیمراستاپرین تولید می‌شود. درست است که جنس نخ و فرایند تولید، در مقاومت سجاده فرش موثر است اما باز امکان فرسایش و پارگی سجاده فرش وجود دارد. با آهار کردن سجاده فرش تا درصد زیادی می‌توان از این فرسایش جلوگیری کرد و همچنین با آهار کردن، پراکندگی پرز سجاده فرش را می‌خوابانند. در نتیجه هرچه کیفیت آهار مناسب‌تر باشد استحکام و مقامت فرش مسجدی بالاتر رفته و قیمت بالاتری خواهد داشت.

6. تاثیر وزن سجاده فرش در هر مترمربع بر قیمت آن

اما آخرین عاملی که در قیمت سجاده فرش تاثیرگذار است، وزن سجاده فرش است. و چون وزن سجاده فرش با تراکم رابطه مستقیمی دارد، هرچه تراکم بیشتر، وزن سجاده فرش افزایش یافته و در نتیجه قیمت سجاده فرش افزایش می‌یابد.